ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/09/2023

20230929 103744

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις στο πλαίσιο του εορτασμού της Σχολικής Ημέρας Αθλητισμού. Στόχος της καθιέρωσης της συγκεκριμένης ημέρας είναι να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία των μαθητών/τριών, ενώ το βασικό σύνθημα πίσω από κάθε δράση ήταν «Η Κίνηση δίνει Ζωή».

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριές μας χωρίστηκαν σε ομάδες και συμμετείχαν σε αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου. Άλλοι μαθητές/τριες επέλεξαν να παίξουν πινγκ – πονγκ ή μπάντμιντον (badminton) και άλλοι/ες επέλεξαν να χορέψουν ή να παίξουν σκάκι στον χώρο του κλειστού Γυμναστηρίου και στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας αντίστοιχα.

Ευχαριστούμε θερμά τους γυμναστές του σχολείου, κα Σοφία Λιακοπούλου και κ. Χρήστο Βαβούρη, οι οποίοι ανέλαβαν τη διοργάνωση των συγκεκριμένων δράσεων.