Ραδιοφωνική εκπομπή από την ομάδα δημιουργικής γραφής και θεατρικής έκφρασης με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης

για παγκόσμια ημέρα ποίησης

«Τι να σας κάνω, μάτια μου, εσάς τους ποιητές;»

Στις 21 Μαρτίου κάθε χρόνου γιορτάζεται η παγκόσμια ημέρα ποίησης. Γιατί να διαφέρει άραγε αυτή η παγκόσμια ημέρα από τόσες και τόσες που έχει γεμίσει το ημερολόγιο; Γιατί να γιορτάζουμε την ποίηση; Ίσως, γιατί, όπως είπε κι ο μεγάλος νομπελίστας ποιητής μας Γιώργος Σεφέρης:  «Η ποίηση έχει τις ρίζες της στην ανθρώπινη ανάσα». Και χωρίς ανάσα δεν ζούμε, άρα ούτε χωρίς την ποίηση μπορούμε να ζήσουμε.

Τι θα ήταν άραγε η ζωή μας χωρίς την ποίηση; Τι μας προφέρει; Οι μαθήτριες και οι μαθητές της ομάδας δημιουργικής γραφής και θεατρικής έκφρασης του 1ου Γυμνασίου Ελευθερίου-Κορδελιού  θα προσπαθήσουν να το διερευνήσουν μέσα από τα λόγια των ποιητών σε μια εκπομπή με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης που θα μεταδοθεί την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023 στις 20.00 μ.μ. από την πλατφόρμα του European school radio.

Μπορείτε να ακούσετε το ραδιοφωνικό spot και την εκπομπή στον παρακάτω σύνδεσμο:

“Τι να σας κάνω, μάτια μου, εσάς τους ποιητές;”

(Στον ίδιο σύνδεσμο θα βρίσκεται ολόκληρη η εκπομπή μετά την ημερομηνία της προγραμματισμένης ακρόασης.)

Πολιτιστικό πρόγραμμα: «Το μαγικό ταξίδι των λέξεων», εργαστήρι δημιουργικής γραφής και θεατρικής έκφρασης.

Υπεύθυνη προγράμματος: Σαράφη Μαρία,ΠΕ02