Επίσκεψη μαθητών της σχολικής εφημερίδας στο ΕΕΕΕΚ

Μια ενδιαφέρουσα συνάντηση

Στις 13 Δεκεμβρίου 2022, με αφορμή την  Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, ομάδα μαθητών και μαθητριών της σχολικής εφημερίδας e-ματιά του 1ου μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες τους, κ. Τακαβάκογλου Ζωή και κ. Χατζηαγοράκη Ευαγγελία, πραγματοποίησε επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ (Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης για μαθητές με Ειδικές Ικανότητες και Ανάγκες),                 το οποίο βρίσκεται στην οδό  Ελευθερίου Βενιζέλου 27, στο Δήμο Ελευθερίου – Κορδελιού.

Σκοπός της επίσκεψης στο ειδικό σχολείο ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ζητήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η γνωριμία και η συνύπαρξη με άτομα με αναπηρία βοηθά  στην ανάπτυξη δεξιοτήτων ενσυναίσθησης, στην καλλιέργεια στάσεων αποδοχής της διαφορετικότητας και στην ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων.

Η Διευθύντρια, κ. Ορφανίδου Πηνελόπη, υποδέχτηκε με χαρά  την ομάδα των μαθητών/τριών και τους ξενάγησε στους χώρους της σχολής. Στη συνέχεια, ακολούθησε μια ενδ20221213 123630ιαφέρουσα συνομιλία τόσο μαζί της όσο και με μαθητές του σχολείου. Συζητήθηκαν διάφορα θέματα που αφορούν τον τρόπο λειτουργίας, τις διδακτικές πρακτικές καθώς και τις  ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στις υποδομές και κυρίως στο κτιριακό,  που αποτελεί ένα μείζον πρόβλημα, το οποίο χρονίζει και απαιτεί άμεση λύση. Παράλληλα, οι μαθητές μας αντάλλαξαν απόψεις με τα παιδιά του ειδικού σχολείου για θέματα όπως το σχολείο, τα ενδιαφέροντά τους,  το μέλλον τους.

20221213 115634

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ανταλλαγή δώρων. Οι μαθητές μας πρόσφεραν γλυκίσματα και τα παιδιά του ειδικού σχολείου  δώρισαν  όμορφα χριστουγεννιάτικα στολίδια από πηλό  που είχαν φτιάξει μόνοι τους.  Τέλος, αντάλλαξαν   ευχές  για τις γιορτές, δίνοντας την υπόσχεση ότι θα ξαναβρεθούν.

20221213 12274420221215 220218 1