Στις 12 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α2 και Α5 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα που στεγάζεται σε ένα ιστορικό κτίριο του 19ου αιώνα, προκειμένου να συμμμετέχουν στο βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Θεσσαλονίκη: Μεταμορφώσεις μιας πόλης».
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στηρίζεται στην ιδέα της προβολής της ιστορίας της πόλης της Θεσσαλονίκης, με έμφαση στα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ου αιώνα. Στόχος του είναι να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τον πολυπολιτισμικό χαρακτήρα της πόλης μέσα από την προβολή μικρής ταινίας, τη δραματοποίηση με τη χρήση θεατρικών καπέλων και τα παιχνίδια μνήμης και παρατηρητικότητας.
Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν το ναό της Ιεράς Μητρόπολης (ίδρυση τον 1ο αιώνα) και το ναό της Αγίας Σοφίας (μέσα 7ου αιώνα), όπου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την αρχιτεκτονική και τη διακόσμηση δύο σημαντικών ναών της Θεσσαλονίκης.
Η επίσκεψη έκλεισε με μια βόλτα στη στολισμένη Πλατεία Αριστοτέλους