Εορτασμός της Εθνικής επετείου της “28ης Οκτωβρίου”

Εορτασμός εθνικής επετείου 28ης Οκτωβρίου

Με κάθε μεγαλοπρέπεια γιορτάστηκε και φέτος στο σχολείο μας η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου. Μια επέτειος που πάντα θα μας θυμίζει το ανυπέρβλητο «ΟΧΙ» που βροντοφώναξαν οι Έλληνες απέναντι στο φασισμό και το ναζισμό.

Η γιορτή ξεκίνησε με την καθιερωμένη τελετή παράδοσης τής Σημαίας, τον ορισμού σημαιοφόρου και παραστατών για το σχολικό έτος 2022-2023 και την απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.

unnamed 1 unnamed 2 unnamed

Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους, Χατζηαγοράκη Ευαγγελίας και Σμάγα Παναγιώτας τα γεγονότα τού Β΄ Παγκοσμίου πολέμου στην Ελλάδα με τη βοήθεια πλούσιου οπτικοακουστικού υλικού. Τη γιορτή πλαισίωσαν τραγούδια από τη χορωδία και οι μελωδίες της ορχήστρας τού σχολείου, σε διδασκαλία τής καθηγήτριας Μουσικής κας Κοσμίδου Βασιλικής.