Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

λήψης 1

6η Μαρτίου – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Δράσεις του σχολείου μας.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια καλή ευκαιρία να εμπλακούμε όλοι – μαθητές και εκπαιδευτικοί- σε δράσεις ευαισθητοποίησης, πρόληψης και αντιμετώπισης φαινομένων σχολικού εκφοβισμού, ώστε να περιορίσουμε τις εκδηλώσεις βίας στα σχολεία.

Οι δράσεις του σχολείου μας:

• Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ τάξης με την υποστήριξη των καθηγητριών Χατζηαγοράκη Ευαγγελίας και Ταταβάκογλου Ζωής διερεύνησαν τη στάση των μαθητριών/των απέναντι στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και κατέγραψαν ανώνυμα περιστατικά που βίωσαν. Τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα του σχολείου μας.

e-ματιά του 1ου  ηλεκτρονικό περιοδικό του 1ου Γυμνασίου Κορδελιού

Η ηλεκτρονική αφίσα μας ΕΔΩ!