Συνέντευξη με ένα άτομο με αναπηρία – Μια εργασία των μαθητών/μαθητριών του Α4

Σχολικό έτος: 2021-2022

Μια εργασία των μαθητών/μαθητριών του Α4 στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.

Θέμα : Συνέντευξη με ένα άτομο με αναπηρία

Πρόκειται για ενήλικο άτομο με κινητική αναπηρία, χωρίς δυνατότητα βάδισης, το οποίο και ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθειά του.

Τις ερωτήσεις εμπνεύστηκαν όλοι οι μαθητές/μαθήτριες του Α4 :

Ζωή A., Κων/νος E., Αντωνία Z., Λαμπρινή Z., Σπυρίδων Z., Παναγιώτης K., Χριστίνα Άννα K.,  Ιωάννης K., Βασιλική K.,  Παναγιώτα Λ., Θεοδώρα Λ., Αντριάννα M.,  Μαρία M., Χρυσοβαλάντης M., Ευαγγελία M., Μαρία M., Εμμανουήλ – Σωτήριος M., Ηλίας M..

Τη συνέντευξη πραγματοποίησε και επιμελήθηκε η μαθήτρια  Μαρία Μ.

anapiria

Πως απέκτησες την αναπηρία;

Την απέκτησα από μια ασθένεια στα κόκαλά μου. Έλειπε ασβέστιο, βιταμίνες, σίδηρος. Βρισκόμουν στην ηλικία των 2 ετών και η ασθένεια μέσα σε δύο χρόνια παραμόρφωσε τα κόκαλά μου, δηλαδή στην ηλικία των 4 ετών.

Πώς μετακινείσαι;

Μετακινούμαι με ένα ειδικό καλαθάκι, το οποίο μπαίνει στο αυτοκίνητο. Έχω δικό μου αυτοκίνητο το οποίο οδηγούν άλλοι και με πάνε εκεί που θέλω.

Νιώθεις το σώμα σου; Οι αισθήσεις σου λειτουργούν κανονικά;

Το σώμα μου το αισθάνομαι κανονικά. Δεν έχω κανένα θέμα με τις αισθήσεις μου.

Γνωρίζεις γράμματα;

Δε γνωρίζω γράμματα, ξέρω όμως καλή αριθμητική.

Θα μπορούσες να τελειώσεις το σχολείο;

Ναι, το σχολείο θα μπορούσα να το είχα τελειώσει αν υπήρχαν τα κατάλληλα θρανία και τρόπος μετακίνησης.

Ένιωσες ποτέ άσχημα; Σκέφτηκες «γιατί να συμβεί αυτό»;

Παλιά είναι η αλήθεια με ενοχλούσε και το σκεφτόμουν πολύ, πλέον όχι.

Πώς σε αντιμετωπίζει ο κόσμος;

Ο κόσμος με αντιμετωπίζει ανάλογα…άλλοτε με απάθεια ή με περιέργεια και άλλοτε με καλοσύνη. Τα παιδιά με κοιτάνε με περιέργεια αλλά δε με ενοχλεί.

Έχεις ίδιες / παρόμοιες συνήθειες με τους άλλους ανθρώπους;

Η αλήθεια είναι πως έχω κάποιες ίδιες συνήθειες αλλά κάποιες διαφέρουν.

Έχεις φίλους;

Ναι, έχω πολλούς φίλους. Ακόμα και από μικρή ηλικία, τα παιδιά δε με ξεχώριζαν.

Πώς περνάει ο χρόνος σου; Έχεις χόμπι;

Ακούω μουσική, παρακολουθώ τηλεόραση, ασχολούμαι με το κινητό και έχω παρέες. Μου αρέσουν τα ταξίδια και τα αγαπημένα μου είναι στη Βόρειο Ελλάδα.

Πώς κάνεις μπάνιο;

Στο μπάνιο χρειάζομαι βοήθεια από ένα δεύτερο άτομο.

Ο κόσμος όταν σε βλέπει νομίζει ότι έχεις νοητική υστέρηση;

Ναι. Πολλοί όταν με γνωρίζουν για πρώτη φορά νομίζουν ότι έχω νοητική υστέρηση αλλά δεν έχω κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ πολύ!

amea

Εικόνες από το site : https://melodia88.gr/arthour-pediko-to-anapiriko-karotsaki-vinteo-ikones/