Προθεσμία και διαδικασία Ηλεκτρονικής υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) ΓΕΛ/ΕΠΑΛ 2024 για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Θέμα: Α. Ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου ΓΕΛ/ΕΠΑΛ (Μ.Δ) 2024
Β. Ηλεκτρονική υποβολή Παράλληλου Μηχανογραφικού (Π.Μ.Δ) 2024
Γ. Βεβαίωση Συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ 2024
Δ. Παραμονή εκπαιδευτικών στα Λύκεια.

Α1. Από την Τρίτη 9-7-2024 μέχρι και την Πέμπτη 18-7-2024 και ώρα 24:00, όλοι οι υποψήφιοι θα
πρέπει να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην ηλεκτρονική διεύθυνση περισσότερα  στο…….

Εγκύκλιος υποβολής  Μηχαονογραφικού δελτίου.

Εγγραφή μαθητή σχ έτους 2024-2025

Οσοι μαθητές  έχουν κάνει  ηλεκτρονική  εγγραφή  παρακαλούνται να προσκομίσουν  τα απαραίτητα  δικαιολογητικά  όπως αναφέρει  το Χρονοδιάγραμμα  εγγραφών

Για τα ΕΠΑ.Λ. από σήμερα, Δευτέρα 08-07-2024, και ώρα 08.00 π.μ.. Οι μαθητές/τριες ή οι κηδεμόνες τους, εφόσον είναι ανήλικοι/ες, οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους επικοινωνώντας με τη σχολική μονάδα που έχουν κατανεμηθεί, από τη Δευτέρα 08-07-2024 έως και την Παρασκευή 19-07-2024.

Το σχολείο  είναι ανοικτό κάθε ημερα ΠΕΜΠΤΗ της εβδομάδας.

Αντιστοιχίες τμημάτων ΑΕΙ για μεταγραφή φοιτητών 2024-2025

Τα Τμήματα με την ένδειξη (IM) έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία αναγνώρισης του 5-ετούς προγράμματος σπουδών ως Integrated Master και χορηγούν ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου.

Με βάσει τις  αντιστοιχίες των τμημάτων δίνεται η δυνατότητα  στους φοιτητές να κάνουν αίτηση μετεγγραφής για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Επιπλέον οι φοιτητές  104 τμημάτων   δεν θα έχουν τη δυνατότητα μετεγγραφής σε άλλο τμήμα, αφού τα τμήματά τους δεν έχουν αντιστοιχίες.

Πρόκειται για τα εξής τμήματα:

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΕΣ

Μαθητεία θ΄ φάση 2024-2025 ιδιωτικού τομέα

Η ηλεκτρονική καταχώριση για διάθεση ελεύθερων θέσεων μαθητείας στο Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας 2024-2025 από φορείς του Ιδιωτικού Τομέα ξεκίνησε σήμερα Δευτέρα 20/05/2024 και ώρα 10:00:00 και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 01/09/2024 και ώρα 23:59.
Περισσότερες πληροφορίες στην σελίδα: https://e-mathiteia.minedu.gov.gr/
στο πεδίο: Διεπαφή επιχειρήσεων.

Εφαρμογη υπολογισμού μορίων πανελλαδικών 2024

Χρονοδιάγραμμα εγγραφων σχολικου ετους 2024- 2024

Σας ενημερώνουμε σχετικά με το χρονοδιάγραμμα των ενεργειών για την Α’ φάση υποβολής των ηλεκτρονικών εγγραφών σε Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ και Π.ΕΠΑΛ.) για το 2024-2025:

Το Χρονοδιάγραμμα σε pdf

Συγχαρητήρια επιστολή προς επιτυχόντες-ούσες του 1ου ΕΠΑ.Λ. Σερβίων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις

Ο Διευθυντής και ο σύλλογος καθηγητών του 1ου ΕΠΑΛ Σερβίων  με αφορμή την ανακοίνωση των βαθμολογίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων θα θέλαμε να συγχαρούμε θερμά όλες τις μαθήτριες και όλους τους μαθητές που κατάφεραν να εισαχθούν σε σχολές της επιλογής τους.  Η επιτυχία τους αυτή είναι το αποτέλεσμα της πολύχρονης προσπάθειάς τους και  που είναι αναμφίβολα προσωπική, καθώς είναι αποτέλεσμα της δικής τους εργασίας. Στην πορεία όμως αυτή έχουν συμβάλει σε σημαντικό βαθμό τόσο οι εκπαιδευτικοί, που με ευσυνειδησία καθοδήγησαν τη μελέτη τους, όσο και οι γονείς και οι οικογένειές τους που στάθηκαν αρωγοί στο πλευρό τους. Ωστόσο, όσοι και όσες δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν με επιτυχία τη δοκιμασία αυτή, ας έχουν υπομονή, επιμονή και θάρρος να αδράξουν τις ευκαιρίες που θα παρουσιαστούν μπροστά τους και θέλω να τονίσω πως ο αγώνας για να αντιμετωπιστούν οι προκλήσεις της ζωής δε σταματάει ποτέ.

Η Διεύθυνση & ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Σερβίων

Ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικού με Υ.Δ