“Οινούσσες: το χθες και το σήμερα μέσα από τον φωτογραφικό φακό”

Σας παρουσιάζουμε με πολύ μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια το τελικό αποτέλεσμα του Πολιτιστικού προγράμματος των μαθητών της Γ΄ Τάξης στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου.
Η βασική θεματολογία και η ιδέα του προγράμματος είναι η εύρεση φωτογραφιών από τοπία των Οινουσσών προηγούμενων δεκαετιών όπου προσπαθήσαμε να αποτυπώσουμε τη σημερινή τους μορφή.
Να ευχαριστήσουμε θερμά την κα Στέλλα Τσιροπινά Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Χίου για την καθοδήγηση και την συμπαράσταση, την κα Δώρα Μαγγανά Επιμελήτρια Ναυτικού Μουσείου Οινουσσών για την αμέριστη βοήθεια εύρεσης του φωτογραφικού υλικού, την κα Μαριάννα Ηλιοπούλου – Κομνηνάρη και την κα Ελένη Αχλιόπτα για την βοήθεια εύρεσης πηγών και τον κ. Μανώλη Ταουσάνη για την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών στις νησίδες του Αγίου Παντελεήμονα και του Πατερόνησου για τη λήψη φωτογραφιών.
Η ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΝΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΜΕΛΛΟΝ…