Kart από τον Τομέα Μηχανολόγων!

Το συγκεκριμένο όχημα τύπου Kart κατασκευάστηκε το σχολικό έτος 2014 – 2015 από τους μαθητές της Γ’ τάξης του τομέα Μηχανολογίας της ειδικότητας Τεχνικών Οχημάτων, υπό την επίβλεψη των καθηγητών Βασιλούδη Ε., Τζίρα Γ. και Μαρμάρου Δ.. Το πλαίσιο (σασί) του οχήματος κατασκευάστηκε στο σχολείο μας από το μηδέν, βασιζόμενο σε μηχανολογικό σχέδιο. Σε αυτό τοποθετήθηκε κινητήρας Fagit 110cc καθώς και φώτα πορείας.

Ο χρόνος όμως που πέρασε άφησε δυστυχώς τα σημάδια του και κατέστησε το όχημα μη λειτουργικό. Το σχολικό έτος 2020 – 2021 οι μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Μηχανολογίας στο πλαίσιο του μαθήματος Τεχνολογίας Μηχανολογικών Κατασκευών – Εφαρμογές (Εργαστηριακό σκέλος) προχώρησαν σε μερική συντήρηση του οχήματος υπό την επίβλεψη των καθηγητών Βασιλούδη Ε. και Χαρίση Χ..

Συγκεκριμένα έγιναν συγκολλήσεις στο πλαίσιο, αλλαγή της ηλεκτρονικής και ρύθμιση του εξαερωτήρα (καρμπυρατέρ).

Έτσι, το  όχημα λειτούργησε ξανά. Έγινε επιτυχημένη δοκιμή λειτουργίας του στην αυλή του σχολείου σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό σε όλους μας, μαθητές και καθηγητές.

Ελπίζουμε το γεγονός αυτό να λειτουργήσει ως πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για τη νέα σχολική χρονιά.