Ανακύκλωση τώρα!

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες που υλοποίησαν οι μαθητές της Δ΄ τάξης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιούν τη φετινή σχολική χρονιά.

Οι μαθητές έφεραν κούτες, τις χρωμάτισαν και τις τοποθέτησαν σε εμφανή σημεία για να μπορούν να συγκεντρώνουν τα ανακυκλώσιμα υλικά.

Χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες. Σκέφτηκαν ένα όνομα για την ομάδα τους και ζωγράφισαν το έμβλημά τους.

Μιλήσανε για τους μπλε κάδους, για το ποια αντικείμενα βάζουμε εκεί και σε τι κατάσταση πρέπει να είναι (πχ τοποθετούμε καθαρές συσκευασίες)

Παρακολούθησαν στο ίντερνετ βιντεάκια σχετικά με τους Μπλε Κάδους.

Ένας μαθητής έφερε να μας δείξει ένα αντικείμενο που είχε στο σπίτι του.

Παρακολούθησαν βιντεάκια σχετικά με το περιβάλλον και την ανακύκλωση και έκαναν ζωγραφιές σχετικές με το θέμα αυτό.

Άννα η Ανακύκλωση

Πέρι το Περιβάλλον

‘Επαιξαν διάφορα παιχνίδια στο διαδίκτυο.

Αναζήτησαν στο ίντερνετ τραγούδια σχετικά με την ανακύκλωση. Τους άρεσε πολύ το ακόλουθο τραγούδι, το οποίο και μάθανε να τραγουδάνε και οι ίδιοι.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Παπαθανασίου Χρήστος