ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Η Αρχαιολόγος- Μουσειολόγος  Νατάσα Μιχαηλίδου μας παρουσίασε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα παραμύθια του Καραγκιόζη» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Ήταν ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένο στο  πολιτιστικό πρόγραμμα που υλοποιεί η Β΄ τάξη «Ο Καραγκιόζης στο σχολείο και η Β΄ τάξη στο θρανίο» με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Πόπης Μαργιού.

Οι μαθητές μας γνώρισαν πως δημιουργούνται οι σκιές, έπαιξαν και δημιούργησαν σκιές, έκαναν φωνές από τους ήρωες του Καραγκιόζη, συμμετείχαν σε παιχνίδια , έπαιξαν θέατρο σκιών, χάρηκαν και γέλασαν με την καθοδήγηση της κ. Νατάσας Μιχαηλίδου.

Η Χωχαρούπα στη Β΄τάξη του σχολείου μας

ΧΩΧΑΡΟΥΠΑ

Χωχαρούπα είναι η φανταστική χώρα στην οποία θα ταξιδέψουν οι ήρωες του βιβλίου της Γλώσσας της Β΄τάξης.

Οι μαθητές της Β΄τάξης του 1ου Δημ. Σχ. Θάσου σχεδίασαν και δημιούργησαν τη Χωχαρούπα με την επιμέλεια της δασκάλας τους κ. Πόπης Μαργιού.

2ο τεύχος εφημερίδας από τους μαθητές της Β΄ τάξης

Οι μαθητές της Β΄ τάξης ολοκλήρωσαν τη συγγραφή άρθρων της εφημερίδας τους.

Ακολουθεί το δεύτερο τεύχος

Τα Δευτεράκια 2ο τεύχος