Ευρωπαϊκή Εβδομάδα του κώδικα

Στο μάθημα της πληροφορικής οι μαθητές μας αυτό το μήνα παίζουν προγραμματίζοντας. Δίνουν εντολές στον ήρωά τους και αυτός τις εκτελεί με μια συγκεκριμένη σειρά.
Η εβδομάδα του κώδικα της ΕΕ είναι μια πρωτοβουλία που στοχεύει να φέρει τον κώδικα και την ψηφιακή παιδεία σε όλους με τρόπο διασκεδαστικό και συναρπαστικό. Είναι ένα κίνημα που γιορτάζει τη δημιουργικότητα, την επίλυση προβλημάτων και τη συνεργασία μέσω προγραμματισμού και άλλων τεχνολογικών δραστηριοτήτων. Η ιδέα είναι να καταστεί ο προγραμματισμός περισσότερο κατανοητός και αντιληπτός στους νέους!

Η συμμετοχή των μαθητών μας στην εβδομάδα κώδικα τους δίνει την ευκαιρία να εξερευνήσουν την ψηφιακή δημιουργικότητα και την κωδικοποίηση μέσα σε  ευχάριστο περιβάλλον!

Σχετικοί σύνδεσμοι:

Ώρα κώδικα