Δημοσιεύθηκε στην Α τάξη, Β τάξη, Δ τάξη, Ε τάξη, Εκπ/κές Επισκέψεις-εκδρομές

Εκπαιδευτική επίσκεψη, Μαθαίνω το σπάνιο είδος μικρόσωμων αλόγων της Αρχαγγέλου

Στην περιοχή του χωριού Αρχάγγελος, από το 2001, έχει ιδρυθεί ο Σύλλογος προστασίας μικρόσωμων αλόγων “Φαέθων” ο οποίος έχει ως σκοπό την προστασία, τη διατήρηση και την αύξηση του πληθυσμού των εναπομεινάντων 8 αρχαίων αλόγων. Μοναδικά είδη στον κόσμο και τελευταίοι επιζήσαντες της αρχαίας αυτής φυλής.

Την εβδομάδα που πέρασε, οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Α΄,  Β΄ και Δ΄, Ε΄ επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του συλλόγου, στις 10/04 και 12/04 αντίστοιχα. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την μικρού μήκους ταινία, που δημιούργησε η κινηματογραφική ομάδα του 4ου Γυμνασίου Ρόδου, για την ιστορία του μικρόσωμου αλόγου και τον ρόλο των εθελοντών. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο χώρο, χάιδεψαν, τάισαν τα αλογάκια και πήραν το πρόγευμά τους στον υπέροχο χώρο των εγκαταστάσεων.
Επιπλέον, οι μαθητές των τάξεων Δ΄ και Ε΄ επισκέφθηκαν και την Μονή της Παναγίας Τσαμπίκας, χαμηλή.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί που συνόδεψαν τους μαθητές μας:
Α΄ τάξη: Γιαννιού Ματίνα, Λιορεΐση Ειρήνη
Β΄ Τάξη: Πάνου Μαρδίτσα, Τσιμπερτζοπούλου Αναστασία