Δημοσιεύθηκε στην Α τάξη, Αγγλικά, Β τάξη, Εκπ/κές Δράσεις, ΣΤ Τάξη

HALLOWEEN

Με μεγάλη χαρά οι μαθητές της Α’, Β’ και ΣΤ’ του σχολείου μας  συμμετείχαν στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών σε δραστηριότητες για τον εορτασμό του “Halloween”, μια γιορτή της Αμερικάνικης και της Αγγλικής κουλτούρας.

Τα παιδιά της Α’ και της Β’ Δημοτικού ζωγράφισαν, έκοψαν και κατασκεύασαν τρομακτικά  φαντασματάκια και το σπίτι της  μάγισσας με κολοκύθες ,νυχτερίδες και  αράχνες.

Τα παιδιά της ΣΤ’ παρακολούθησαν σχετικό βίντεο, απάντησαν σε ερωτήσεις κατανόησης και χρησιμοποίησαν το λεξιλόγιο που διδάχθηκαν αποτυπώνοντάς το μέσω της εφαρμογής wordart σε εικόνα ,ελεύθερα και δημιουργικά.

Οι μαθητές μας διασκέδασαν ακούγοντας  αγγλικά τραγούδια από το Halloween μαθαίνοντας παράλληλα τα ήθη και τα έθιμα της ξένης γλώσσας και του λαού του οποίου την γλώσσα διδάσκονται.