Ο Πίνακας παρουσιάζεται κατά αύξοντα εξαψήφιο αριθμό αίτησης.

Λήψη αρχείου

Ο Πίνακας παρουσιάζεται κατά αύξοντα εξαψήφιο αριθμό αίτησης.

Λήψη αρχείου

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση , υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση, από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), κατηγορία Εκπαίδευση, υποκατηγορία Εγγραφή σε σχολείο, ενότητα Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία ή μέσω του συνδέσμου

Στον παραπάνω σύνδεσμο είναι προσβάσιμες επίσης όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και το νομικό πλαίσιο που αφορούν στις διαδικασίες εισαγωγής στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείτε.

Η ΣΤ Τάξη του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Ρεθύμνου παίρνει μέρος  σε ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα με τίτλο “My Wellness Schoolbag”. Στα πλαίσια του ETwinning, σχολεία από όλη την Ευρώπη συνεργάζονται για την παραγωγή ενός κοινού προϊόντος. Οι μαθητές μας από τις αρχές του έτους έως τον Ιούνιο του 2024 θα έρθουν σε επαφή με μαθητές από 12 Ευρωπαϊκά σχολεία και θα δημιουργήσουν πρωτότυπα έργα με γλώσσα επικοινωνίας τα Αγγλικά. Το θέμα του “εύ ζην” και της καλής ψυχικής υγείας είναι βασική ανάγκη των ανθρώπων, οπότε οι μαθητές μας μπαίνουν σε διαδικασία αυτοκριτικής και συνεπώς αυτοεξέλιξης. Μαθαίνουν τί τους αρέσει πραγματικά και τί τους κάνει να νιώθουν όμορφα: η φιλία, η οικογένεια, η σωστή διατροφή,  τα χόμπι, καθώς και αρετές όπως συνεργασία, εμπιστοσύνη, κατανόηση, ειλικρίνεια. Παράλληλα μαθητές με χαμηλή αυτοπεποίθηση παίρνουν θάρρος βλέποντας τους συνομήλικούς τους από άλλες χώρες να αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα. Τα ιντερνετικά εργαλεία παρέχουν γρήγορη επικοινωνία για αυτό το σκοπό, γι αυτό και την περασμένη Τρίτη είχαμε την πρώτη διαδικτυακή συνάντηση με τους εταίρους μας. Προσμένουμε τις επόμενες συναντήσεις μας και ανυπομονούμε για το μοναδικό τελικό αποτέλεσμα!

Tην Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού οι μαθητές/τριες του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου πραγματοποίησαν τη δράση ” Σπάω τη σιωπή σπάζοντας μπαλόνια”. Με τη συνοδεία εκπαιδευτικών ξεκίνησαν από το σχολείο με προορισμό τη πλατεία Μικρασιατών στο κέντρο της παλιάς πόλης. Εκεί συναντηθήκαμε με άλλα σχολεία του Δήμου Ρεθύμνου : το 15ο Δημοτικό, το 13ο Δημοτικό και το 10ο Δημοτικό όπου συλλογικά παρακολουθήσαμε και πραγματοποιήσαμε αναπαραστάσεις βίας. Όλοι/ες μαζί “σπάσαμε τη σιωπή μας” φωνάζοντας ”ΟΧΙ” σε κάθε πράξη βίας στο σχολικό περιβάλλον σπάζοντας πολυάριθμα χρωματιστά μπαλόνια με συνθήμαα κατά της σχολικής βίας…. μια πολύ συγκινητική δράση που πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα.

1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Δείτε στην παρουσίαση τι έγινε και τι θα γίνει φέτος και τα επόμενα χρόνια στο σχολείο μας.

images 3

Λήψη αρχείου

Ξεκίνησαν αυτές τις ημέρες οι Όμιλοι Δραστηριοτήτων του σχολείου μας που φέτος είναι οι εξής:

1. Θεατρικό παιχνίδι για την Α τάξη από τη Θεατρολόγο Μακροπούλου Αλεξάνδρα
  2. Μουσικοκινητική αγωγή για την Α τάξη από τη Μουσικό Μάρκου ΒασιλικήTop 5 Benefits of Co Curricular Activities for Students
  3. Εικαστικά για τη Β τάξη από την Εικαστικό Νούτσου Μαριάνθη
  4. Ιστορίες με Scratch για τη Β τάξη από τη Δασκάλα Ζαρκάδη Θεοδώρα
  5. Σχολικός Κήπος για τις Γ και Δ τάξεις από τη Δασκάλα Τζουανάκη Έφη
  6. Δημιουργική κίνηση και παιχνίδι για τις Γ και Δ τάξεις από τον Καθηγητή Φυσικής Αγωγής Μπαλασίδη Νίκο
  7. Ρομποτική για τις Ε και Στ τάξεις από τον Δάσκαλο Κοτρώνη Δημήτρη, και
  8. Κουκλοθέατρο και θέατρο σκιών για τις Ε και Στ τάξεις από τον Δάσκαλο Ιωακειμίδη Παντελή

Οι Όμιλοι ολοκληρώνονται ως τις 15.00 για να μπορούν τα παιδιά που μεταφέρονται να εξυπηρετούνται από τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ.

Επιθυμία μας είναι κάθε παιδί που μπορεί και θέλει να συμμετέχει σε έναν τουλάχιστον Όμιλο. Πολλοί από τους μαθητές μας συμμετέχουν σε δύο.

Μολονότι πέρυσι σε δύο από τους Ομίλους μας συμμετείχαν παιδιά από άλλα σχολεία, το αυξημένο ενδιαφέρον των μαθητών μας μας υποχρέωσε φέτος να δεχτούμε μικρό αριθμό. Προσπαθούμε πάντως να βρούμε τρόπους να μοιραστούμε τις δράσεις μας και να συνεργαστούμε με γειτονικά σχολεία.