Δημοσιεύθηκε στην Β τάξη, Πολιτιστικές

Η φτερούγινη ομπρέλα

Την Πέμπτη 23/5 και τα δύο τμήματα της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δανειστική Βιβλιοθήκη του Δήμου Πολυγύρου.  Τα παιδιά ταξίδεψαν στον μαγευτικό κόσμο του παραμυθιού “Η φτερούγινη ομπρέλα”. Παρούσες η ίδια η συγγραφέας, κ. Βαρβάρα Παραδεισά, και η συνταξιούχος δασκάλα κ. Ρούλα Ντίρλη. Μετά την παραστατική ανάγνωση του όμορφου παραμυθιού από την κ. Ντίρλη, η κ. Παραδεισά με υπομονή και χαμόγελο έλυσε όλες τις απορίες των μικρών μαθητών. Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν διάφορα βιωματικά παιχνίδια που είχαν προετοιμαστεί με πολύ μεράκι από την κ. Ντίρλη. Η μέρα δε θα μπορούσε να κλείσει παρά μόνο με μια μπισκοτένια πεταλουδίτσα!

Πολλές ευχαριστίες και στην κ. Αγγελική που μας ξενάγησε στον όμορφο χώρο της βιβλιοθήκης.
ΦΤΕΡΟΥΓΙΝΗ ΟΜΠΡΕΛΑ