Δ΄ τάξη – Η κυψέλη μας στην e-me

Για δεύτερη χρονιά ο δάσκαλος της Δ΄ τάξης κ. Δημήτρης Τσιάκος σε συνεργασία με τους μαθητές/μαθήτριες και τους γονείς τους και την υποστήριξη του κ. Άρη Γιαννακόπουλου, καθηγητή πληροφορικής του σχολείου μας, συνεχίζουν την  αξιοποίηση του ψηφιακού διαδραστικού περιβάλλοντος μάθησης της eme. Μέσα από την νέα κυψέλη που δημιουργήθηκε, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να εμπλουτίζουν, επεκτείνουν, αφομοιώνουν τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτούν στη ζωντανή διδασκαλία με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο, χρησιμοποιώντας δημιουργικά εκπαιδευτικούς πόρους (εφαρμογές web 2.0, Φωτόδεντρο, εκπαιδευτικά ιστολόγια, διαδραστικά βιβλία κτλ.). Ο δάσκαλος ελέγχει και ανατροφοδοτεί ανάλογα τη δραστηριότητά τους αυτή. Άλλες δυνατότητες της πλατφόρμας αποτελούν: α) η δυνατότητα επικοινωνίας για θέματα της σχολικής ζωής, β) συνεργασίας μαθητών/μαθητριών μεταξύ τους και με τον δάσκαλο σε ένα ασφαλές περιβάλλον που προσομοιάζει με κοινωνικό δίκτυο και γ) παρουσίασης εργασιών που δημιούργησαν σε γραπτή ή ψηφιακή μορφή.