Δ’ ΤΑΞΗ – “Κυκλοφορώ με ασφάλεια” (Θεματική: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ-ΕΥ ΖΗΝ , Υποθεματική: ΥΓΕΙΑ: Διατροφή-Αυτομέριμνα, Οδική Ασφάλεια)

Με αφορμή εικόνες από ειδήσεις στο διαδίκτυο με τροχαία ατυχήματα και αφού αναζητήσαμε στατιστικά στοιχεία από την ιστοσελίδα της Τροχαίας, μιλήσαμε για τον αριθμό, το είδος, τη σοβαρότητα και τις αιτίες τους. Καταλάβαμε πόσο σοβαρό ζήτημα είναι η ασφαλής κυκλοφορία στο δρόμο και ότι δεν του δίνουμε τη σημασία που πρέπει. Κατόπιν ασχοληθήκαμε, κάνοντας πολλές δραστηριότητες, μέσα από επίσημα φυλλάδια φορέων που παρουσιάσαμε στην τάξη και ευχάριστα φύλλα εργασιών που συμπληρώσαμε για τα σήματα κυκλοφορίας, τους πεζούς, τους ποδηλάτες, τους οδηγούς και τους επιβάτες. Ως τελική εφαρμογή δημιουργήσαμε ένα ελκυστικό τρίπτυχο φυλλάδιο για να το μεταφέρουμε στο σπίτι και στους φίλους μας και να το παρουσιάσουμε δια ζώσης και ηλεκτρονικά στις άλλες τάξεις του σχολείου. Δείγμα του υλικού αυτού μπορείτε να δείτε παρακάτω:

13         15