Ασφαλής στον ήλιο-Ασφαλής κολύμβηση

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ Κ.Υ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Την Παρασκευή 24 Μαϊου 2024 επιστημονικό προσωπικό από το Κ.Υ Χαλκίδας η κ. Παπαδή Παναγιώτα, νοσηλεύτρια ενημέρωσε τα παιδιά μας για τους τρόπους να παραμείνουν ασφαλή  κάτω από τον ήλιο  και για την ασφαλή κολύμβηση. Ευχαριστούμε πολύ για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας!

Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους και με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους. Η Αγωγή Υγείας αποτελεί την ενδεδειγμένη προληπτική προσέγγιση στο χώρο της εκπαίδευσης στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην αντικοινωνική συμπεριφορά, στην παραβατικότητα, στο κάπνισμα, στο αλκοόλ, στα ναρκωτικά, στην παχυσαρκία, στην οδική ασφάλεια καθώς και στο ρατσισμό.

Η θεματολογία των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι:
– Εξαρτησιογόνες ουσίες (ναρκωτικά – αλκοόλ – τσιγάρο)
– Διατροφή και διατροφικές συνήθειες – Γενετικά τροποποιημένα προϊόντα
– Διαπροσωπικές σχέσεις – Ψυχική Υγεία (Ρατσισμός – Βία – Αντιμετώπιση πένθους – Ξενοφοβία)
– Κυκλοφοριακή Αγωγή – Ατυχήματα
– Αντιμετώπιση άγχους (σχολικού – εργασιακού)
– Στοματική Υγιεινή
– Έκθεση σε τοξικές ουσίες και στην υπερβολική ηλιακή ακτινοβολία
– Περιβάλλον και Υγεία

ΗΛΙΟΣ.jpg4