ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΕΡΛΟΥ ΣΤΗΝ Δ’ 2  ΤΑΞΗ.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ : ΑΝΝΑ ΜΠΟΥΡΟΔΗΜΟΥ.

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων μάθησης για την – Κυκλοφοριακή Αγωγή – οι μαθητές και οι μαθήτριες της Τετάρτης Τάξης του δεύτερου τμήματος του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Αρτάκης είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τη συγγραφέα Βασιλική Δερλού και να επεξεργαστούν τις θεματικές ενότητες και τα φύλλα δραστηριοτήτων από το βιβλίο της :‘ Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια’.

1 2

Απάντησαν σε παιδαγωγικές ερωτήσεις , έλυσαν απορίες για τον σωστό τρόπο οδήγησης ως επιβάτες και πεζοί με τα μέσα μεταφοράς και εντόπισαν ομοιότητες και διαφορές με τη νομοθεσία σε χώρες της Ευρώπης.

2 2

Μοιράστηκαν εμπειρίες και δημιούργησαν παιδαγωγικές και μουσικές ιστορίες για τις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης .

3 1

Η ΟΜΟΡΦΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΕΡΛΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΩΣ ΤΑΞΗ , ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ‘ Ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟΣ ‘ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΟ- ΚΙΝΗΤΙΚΕΣ – ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ. ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ !!!

4 1

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΟΚ!!!