Θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή, 8-12-2023, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Κινηματοθέατρο Μουζακίου, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση “Ο Καρυοθραύστης”.

Βασισμένη στο κλασικό παραμύθι του E.T.A. Χόφμαν “Ο Καρυοθραύστης και ο Βασιλιάς των Ποντικών”, η παιδική αυτή παράσταση παρουσιάζει την παραμυθένια ιστορία της Κλάρα, μιας νεαρής κοπέλας που βυθίζεται σε έναν κόσμο γεμάτο θαύματα, χορούς και μυστήρια. Με τη βοήθεια του θαρραλέου Καρυοθραύστη, η Κλάρα αντιμετωπίζει τον κακό Βασιλιά των Ποντικών και ξεκινά ένα επικό ταξίδι προς τη γη των γλυκών.

Πρόκειται για μια συναρπαστική σύνθεση από χορό, μουσική και φαντασία, εντυπωσιακά σκηνικά και ρομαντικά κοστούμια, που μετέφερε τους μικρούς μαθητές στον κόσμο του παραμυθιού και στη μαγεία των Χριστουγέννων.

theatre 1    theatre 2