Δράσεις για την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, η οποία καθιερώθηκε από τον ΟΗΕ να γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο διήμερο πρόγραμμα δράσεων, αφιερωμένων στα άτομα με αναπηρία.

Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023, οι εκπαιδευτικοί των τάξεων πραγματοποίησαν δράσεις ανά τμήμα, εστιάζοντας στο θεωρητικό πλαίσιο του θέματος της αναπηρίας, με συζητήσεις, προβολή βίντεο, εικαστικές δημιουργίες, ανάγνωση σχετικών ιστοριών-παραμυθιών κ.ά. Την Τρίτη, 5 Δεκεμβρίου 2023, ακολούθησε το δεύτερο στάδιο του προγράμματος των δράσεων, κατά το οποίο η ψυχολόγος της ΕΔΥ του σχολείου μας, και Δεληλίγκα Στεργιανή, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής του τμήματος ένταξης του σχολείου μας, κα Μπαλατσούκα Χριστίνα, υλοποίησαν βιωματικά εργαστήρια με τους μαθητές και μαθήτριες ανά τμήμα. στα συγκεκριμένα εργαστήρια, αφού συζήτησαν για τις διάφορες μορφές αναπηρίας οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία με παιγνιώδη τρόπο να μπουν στη θέση των ατόμων με αναπηρία (άτομα με κινητικές δυσκολίες, τυφλοί, κωφοί κ.ά.) και να αισθανθούν έστω και λίγο όπως νιώθουν κι εκείνα στην καθημερινότητά τους. Σε διάφορες γωνιές της αίθουσας εκδηλώσεων του σχολείου πραγματοποιήθηκαν οπτικές, ακουστικές, αισθητηριακές δράσεις, καθώς και δραστηριότητες (λεπτής) κινητικότητας, αντίληψης-κατανόησης και επικοινωνίας.

anapiria all           anapiria b

anapiria a        anapiria a1

Επιπλέον, όλοι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και το σύστημα γραφής Braille μέσα από έντυπο εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο οι μαθητές επεξεργάστηκαν με την αφή τους, ενώ στο πλαίσιο της δράσης με στόχο την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, της αποδοχής, της κατανόησης,  παρουσιάστηκε στους μαθητές σε απτική μορφή ο χάρτης της Ελλάδας, πάνω στον οποίο οι μαθητές με προβλήματα όρασης γνωρίζουν τα γεωγραφικά διαμερίσματα και τα σημεία προσανατολισμού με την χρήση της αφής.

anapiria braille        anapiria xartis

Μέσα από τις συγκεκριμένες δράσεις, οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν το ζήτημα της αναπηρίας με τρόπο βιωματικό, να συνειδητοποιήσουν ότι οι άνθρωποι διαθέτουν διαφορετικούς τρόπους να κάνουν πράγματα και να αντιλαμβάνονται τον κόσμο γύρω τους, να προβληματιστούν, να εκφράσουν απορίες και να αντιληφθούν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινή τους ζωή.