Παράταση εγγραφών στα Νηπιαγωγεία και στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-25

Παράταση εγγραφών στα Νηπιαγωγεία και στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 202425
μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα κατατίθενται από

1 Μαρτίου 2024 έως και 20 Μαρτίου 2024

(κατά τις ημέρες Δευτέρα έως και Παρασκευή 08:20 – 09:30 π.μ.)

Για την εγγραφή του/της μαθητή/τριας απαιτούνται Υπεύθυνες Δηλώσεις και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, όπως αναφέρεται παρακάτω.

Υπεύθυνες Δηλώσεις και δικαιολογητικά

* Και οι δύο Υπεύθυνες Δηλώσεις κατατίθενται αυτοπροσώπως ή μέσω gov.gr και αποστέλλονται στο mail του σχολείου.

• Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του μαθητή (όχι φωτοτυπίες), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.),
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, διαπιστώνεται η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του μαθητή. (Συμβόλαιο κατοικίας, μισθωτήριο συμβόλαιο από εφορία, εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας, λογαριασμός Δ.Ε.Κ.Ο.)
  • Βεβαίωση/πιστοποιητικό φοίτησης νηπιαγωγείου.
  • Υπεύθυνη Δήλωση για συμμετοχή στο Ολοήμερο Σχολείο. (Εγγραφή χωρίς προϋποθέσεις)
  • Έγγραφο που να προκύπτει η επιμέλεια του μαθητή, όπου αυτό είναι αναγκαίο

Για τα χωροταξικά όρια του σχολείου μας πατήστε εδώ.

ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2024-25 ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ 1-1-2018 ΕΩΣ 31-12-2018

Στοιχεία επικοινωνίας με το σχολείο:

Τηλέφωνο: 2109416993

Email: mail@1dim-mosch.att.sch.gr

Ιστοσελίδαhttp://1dim-mosch.att.sch.gr/

Blog: https://blogs.sch.gr/1dimmosch/

Από τη Δ/νση του 1ου Δ.ΣΧ. Μοσχάτου

Πρόσκληση σε θεατρική παράσταση (Ελεύθερη είσοδος)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΑΚΙ ΠΑΚΙ ΠΑΚΙΤο Θέατρο των Ελλήνων παρουσιάζει,  το γνωστό παραμύθι του  Γιώργου Χλούπη «ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΑΚΙ, ΠΑΚΙ-ΠΑΚΙ» σε διασκευή και σκηνοθεσία, Μαρίτας Ρίτζι.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Μια παρέα κουνουπιών, ζει σε ένα ορεινό χωρίο, μέσα στο δάσος. Οι κάτοικοι του χωριού, ως συνήθως  τα καλοκαίρια, αφήνουν τα παράθυρά τους ανοιχτά, κι έτσι τα κουνουπάκια, βρίσκουν εύκολα τροφή…. Ο Πάκι, έχει πολύ μικρή μυτούλα και δεν μπορεί εύκολα να τραφεί. Βρίσκει λοιπόν άλλους τρόπους επιβίωσης. Οι φίλοι του τον κοροϊδεύουν για τη μικρή του μύτη και που τρέφεται με φρούτα, ώσπου μια μέρα, μια Αράχνη….

Το κείμενο περνάει πολλά μηνύματα, όπως η φιλία, το θάρρος, η υγιεινή διατροφή και πολλά ακόμα που περιμένουμε οι μικροί μας φίλοι να ανακαλύψουν.

Παίζουν οι ηθοποιοί με σειρά εμφανίσεως : ΠΑΚΙ – Κωνσταντίνος Μενούνος, ΑΘΟΡΥΒΟΣ – Πηνελόπη Αναστασιάδου, ΣΟΥΒΛΕΡΟΣ – Χάρρυ Τζιάνν , ΚΟΥΝΟΥΠΙΤΣΑ – Δώρα Τζερουνιάν, ΑΡΑΧΝΗ – Πάντυ Κούσης,

ΜΟΥΣΙΚΗ – Άκης Δείξιμος, ΣΚΗΝΙΚΑ – Παναγιώτης Μανίκας  Opera d’arte, ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ – Οίκος Τρανούλη, ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ – Κωνσταντίνος Μενούνος, ΒΟΗΘΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ – Πηνελόπη Αναστασιάδου, ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ – Πέτρος Καντιάνης, Αλεξάνδρα Κερασίδου, Ολυμπία Αντύπα, ΠΑΡΑΓΩΓΗ: Το Θέατρο των Ελλήνων

Διάρκεια παράστασης 50  λεπτά, για παιδιά Δημοτικού

Πρεμιέρα 24 Φεβρουαρίου 2024 στις 18.00

Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου «Θεόδωρος Αγγελόπουλος» (Σολωμού & Κων/πόλεως στο Μοσχάτο)

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Πρόγραμμα κολύμβησης για τους μαθητές/τριες της Γ τάξης 2023-24

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Επικαιροποίηση εγγραφών μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα 2023-24

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ΔΕΝ θα συνεχίσουν να παρακολουθούν το πρόγραμμα του Ολοήμερου σχολείου, παρότι έκαναν εγγραφή τον Ιούνιο του 2023 να συμπληρώσουν το σχετικό έντυπο.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που συνεχίζουν στο Ολοήμερο δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια.

Για την Επικαιροποίηση εγγραφών μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα χρειάζεται να κατεβάσετε το έντυπο να το συμπληρώσετε, να το υπογράψετε και να το επιστρέψετε το υπογεγραμμένο έντυπο (όχι με mail) στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 3/11/2023.

ΕΝΤΥΠΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΣΤΟΛΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

Τα ρούχα για την μαθητική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου είναι τα εξής:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

• Φούστα χρώματος μπλε σκούρο
  • Πουλόβερ μακρυμάνικο χρώματος μπλε σκούρο με V στον λαιμό
  • Πουκάμισο λευκό
  • Παπούτσια χρώματος μαύρο (ή σκουρόχρωμο)
  • Κονκάρδα* με την ονομασία του σχολείου

ΑΓΟΡΙΑ

• Παντελόνι χρώματος μπλε σκούρο
  • Πουλόβερ μακρυμάνικο χρώματος μπλε σκούρο με V στον λαιμό
  • Πουκάμισο λευκό
  • Παπούτσια χρώματος μαύρο (ή σκουρόχρωμο)
  • Κονκάρδα* με την ονομασία του σχολείου

*Οι κονκάρδες δίνονται από τους εκπαιδευτικούς την ημέρα της παρέλασης και πρέπει να επιστραφούν στο σχολείο.

**Τα ρούχα είναι τα ίδια και για την μαθητική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-24

Ο Διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου, σας ενημερώνει ότι ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2023-24 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 9:00 π.μ. Προσέλευση μαθητών όλων των τάξεων από 8:45 π.μ. Οι μαθητές θα προσέλθουν χωρίς τη σχολική τσάντα. Θα γίνει ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου. Θα ακολουθήσει ενημέρωση από το Διευθυντή για το Ολοήμερο σχολείο. Αποχώρηση μαθητών 9:30.

Οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Μοσχάτου σας εύχονται καλή σχολική χρονιά με υγεία!

πρωτη μερα