Έκθεση Εξωτερικής Αξιολόγησης του Έργου της Σχολικής Μονάδας

Κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ | 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΙΚΟ
Παρασκευή, 16 Σεπτέμβριος 2022 1:03 μμ |

«Ενεργώ για μια αυλή όπως την έχω ονειρευτεί!»

Στα πλαίσια υλοποίησης των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης  ενεργώντας εθελοντικά και συνεργατικά, την Πέμπτη 9/6/2022 φύτεψαν λουλούδια στην αυλή του σχολείου δημιουργώντας έναν όμορφο κήπο. Επίσης, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος δημιούργησαν πινακίδες με μηνύματα για την προστασία του περιβάλλοντος και τις τοποθέτησαν σε διάφορα σημεία της αυλής, με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση όλων των μαθητών/τριων του σχολείου.

Επίσκεψη των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ΄ στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Πανδρόσου

Παρασκευή, 3 Ιούνιος 2022 11:20 πμ |

Την Πέμπτη 26 Μαΐου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α΄, Β΄ και Γ΄ του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Πανδρόσου. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στον χώρο του μουσείου και ενημερώθηκαν για τα οικοσυστήματα της Ροδόπης και την προστασία του φυσικού περιβάλλοντος. Μετά την ξενάγησή τους είχαν χρόνο για ξεκούραση και παιχνίδι.

1 42   1 3  7 8 9 10 1 21 1    1 5 1 6615

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριων της ΣΤ΄ τάξης στο Σπήλαιο Αγγίτη

Παρασκευή, 3 Ιούνιος 2022 11:16 πμ |

Την Πέμπτη 26/05/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν το σπήλαιο Μααρά στον Αγγίτη ποταμό και ξεναγήθηκαν στις ομορφιές του. Αρχαιολόγος τους ενημέρωσε για το πρόγραμμα: «Πράσινες πολιτιστικές διαδρομές» και δημιούργησαν σχετικό ομαδικό πανό.

aggitis1 aggitis

sp

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής

Παρασκευή, 3 Ιούνιος 2022 11:15 πμ |

Την Πέμπτη 19/05/2022 οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής. Συμμετείχαν σε δράσεις και αφού ξεναγήθηκαν στον χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας της.

.jpg 2

Διατήρηση και διάδοση ντόπιων ποικιλιών

Παρασκευή, 3 Ιούνιος 2022 11:15 πμ |

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄ του σχολείου μας συμμετείχαν στη διατήρηση και τη διάδοση των ντόπιων ποικιλιών. Φύτεψαν σπόρους και τους φρόντισαν, ώστε να γίνουν φυτά. Στη συνέχεια, τον Μάιο του 2022 μοίρασαν τα φυτά σε όλα τα παιδιά του σχολείου για να φυτευτούν από τους γονείς τους και να διαδοθούν οι ντόπιες ποικιλίες.

.jpg

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης μαζεύουν ελιές

Παρασκευή, 3 Ιούνιος 2022 11:14 πμ |

Το Νοέμβριο του 2021 οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο μάζεμα της ελιάς. Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών μάζεψαν τις ελιές από τα δέντρα της αυλής του σχολείου και έφτιαξαν το δικό τους λάδι.

1 .jpg

Πρώτοι Πανελλαδικά στον Σχολικό Μαραθώνιο Ανακύκλωσης

Την Τρίτη 24/05/2022 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων του Δήμου Κομοτηνής για τη συμμετοχή τους στον Σχολικό Μαραθώνιο Ανακύκλωσης. Το σχολείο μας κατέκτησε την πρώτη θέση πανελλαδικά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Το βραβείο παρέλαβε εκ μέρους του σχολείου ο συντονιστής του προγράμματος κ. Δελή Χασάν Ριτβάν. Η επιτυχία των μαθητών/τριων και φέτος, τους τιμά και τους ενθαρρύνει και τους δίνει δύναμη για να συνεχίσουν του χρόνου με τον ίδιο ρυθμό. Επίσης, σημαντική είναι η στήριξη και από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, που είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός και πολύ δραστήριος. Τόσο τα παιδιά όσο και οι γονείς, έχουν συνειδητοποιήσει τι ακριβώς είναι ανακύκλωση και πώς λειτουργεί σωστά. Άλλωστε είναι σημαντικό να περάσει το μήνυμα της ορθής ανακύκλωσης σε όλη την κοινωνία, γιατί το περιβάλλον στο οποίο ζούμε, μας επηρεάζει όλους.

1 2 2 3 3 3 4 3 5 2 6 2 7 2 8 2 9 1 10

Έκθεση κατασκευών με ανακυκλώσιμα υλικά

Τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε έκθεση με κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά που δημιούργησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε΄1 του σχολείου μας. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν με τις κατασκευές τους στην Εικαστική Δράση Ανακύκλωσης στα πλαίσια του προγράμματος followgreen. Αφού ενημερώθηκαν για τη διαδικασία της ανακύκλωσης και της επαναχρησιμοποίησης, ανέπτυξαν εικαστικά έργα με τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών. Στη συνέχεια οργάνωσαν μια έκθεση στο σχολείο και παρουσίασαν τα έργα τους δίνοντας πληροφορίες γι΄αυτά σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες του σχολείου.

2 2 3 2 4 2 6 1 7 1 8 1 11

Δράσεις κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού από τον Μάρτιο ως τον Μάιο του 2022 πραγματοποιήθηκαν δράσεις κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στις οποίες συμμετείχαν όλοι/ες οι μαθητές/τριες του σχολείου. Οι μαθητές/τριες ευαισθητοποιήθηκαν σε φαινόμενα Σχολικής Βίας μέσα από βίντεο, παρουσιάσεις και ανάγνωση παραμυθιών. Συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες και δημιούργησαν τις δικές τους ζωγραφιές και αφίσες κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

.jpg 1 1 2 2

Επόμενη Σελίδα: »