Αγαπητοί γονείς, αγαπητοί μαθητές, καλωσήρθατε στον διαδικτυακό τόπο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μαρκόπουλου. Μέσω της ιστοσελίδας αυτής μπορείτε να ενημερώνεστε σε θέματα που αφορούν στη λειτουργία και στις δραστηριότητες του σχολείου μας, στην αγωγή και εκπαίδευση των μαθητών μας και σε διάφορα άλλα ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά θέματα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
Η Β’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ!
Δράση της ΕΘΝΟΑ με τον ολυμπιονίκη ποδηλασίας Λάμπρο Βασιλόπουλο
Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό σας ενημερώνουμε ότι η πρόσφατη δράση της ΕΘΝΟΑ(29/05) με τον ολυμπιονίκη ποδηλασίας Λάμπρο Βασιλόπουλο στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Η εκδήλωση αυτή αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές μας να γνωρίσουν από κοντά το άθλημα της ποδηλασίας και να εμπνευστούν από έναν διακεκριμένο αθλητή.Ο κ. Βασιλόπουλος μίλησε στα παιδιά για το άθλημα της ποδηλασίας, εξηγώντας τους την αξία της πειθαρχίας, της σκληρής δουλειάς και της αφοσίωσης που απαιτείται για να φτάσει κανείς στην κορυφή. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ένα αγωνιστικό ποδήλατο πίστας και δρόμου, ενώ ο ολυμπιονίκης μας έδειξε επίσης την ειδική στολή, τα παπούτσια και το κράνος που χρησιμοποιούνται στους αγώνες.Η παρουσίαση ήταν ιδιαίτερα διαδραστική, με τα παιδιά να κάνουν πολλές ερωτήσεις και να δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για τις λεπτομέρειες του αθλήματος και την καθημερινότητα ενός επαγγελματία αθλητή. Οι γνώσεις και η εμπειρία του κ. Βασιλόπουλου ενέπνευσαν και ενθουσίασαν τους μαθητές, δίνοντάς τους κίνητρα για να ασχοληθούν με τον αθλητισμό και να κυνηγήσουν τα όνειρά τους.
Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στον κ. Λάμπρο Βασιλόπουλο για την τιμή που μας έκανε να βρεθεί κοντά μας και να μοιραστεί τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες του.
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς στο ποδηλατοδρόμιο, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να συνεχίσουμε τη γνωριμία μας με το άθλημα της ποδηλασίας και να ζήσουμε νέες συναρπαστικές εμπειρίες.