Στις 6 Φεβρουαρίου 2023 δύο ισχυροί σεισμοί έπληξαν την περιοχή της νότιας Τουρκίας και το βορειοδυτικό τμήμα της Συρίας προκαλώντας εκτεταμένες ζημιές στις περιοχές αυτές και χιλιάδες θύματα στους λαούς των χωρών.
Οι εικόνες μας συγκλονίζουν. Ο πόνος των ανθρώπων ανείπωτος . Εκατοντάδες κτήρια καταρρέουν από τη μανία του Εγκέλαδου. Εκατομμύρια συνάνθρωποί μας έμειναν χωρίς στέγη, χωρίς τροφή ,νερό και θέρμανση στα μέσα του χειμώνα .
Είναι η ώρα να δείξουμε την αλληλεγγύη μας και την ενσυναίσθησή μας στους δοκιμαζόμενους λαούς της Τουρκίας και της Συρίας.
Το Σχολείο μας συμμετέχει στην πρόσκληση του Δ.Σ. του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας που συνδιοργανώνει με το Περιφερειακό Τμήμα Ερυθρού Σταυρού Χαλκίδας δράσεις συγκέντρωσης ανθρωπιστικής βοήθειας για τους λαούς των χωρών αυτών.
Α. Συγκέντρωση τροφίμων μακράς διάρκειας από τις σχολικές μονάδες του Συλλόγου (γάλα εβαπορέ, σκόνη γάλακτος (για παιδιά ) ,κονσέρβες τροφίμων, δημητριακά-παξιμάδια , ζυμαρικά, όσπρια ).
Τα τρόφιμα θα συλλέγονται από 13/2/2023 έως και 20/2/2023 και αφού συσκευάζονται σε χαρτοκιβώτια θα παραδίδονται στα γραφεία του Ερυθρού Σταυρού Τσιριγώτη 7 Χαλκίδα(Πλατεία Αγίου Νικολάου ) και ώρες 8:30 με 14:30 . Τηλέφωνο γραφείων Ερυθρού Σταυρού : 2221022464.