Γιορτή Λήξης Σχολικού Έτους 2023-2024
Την Πέμπτη 05 Ιουνίου το σχολείο μας έκανε την γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς.
Μια γιορτή για την μοναδικότητα με σύνθημά μας “All born in”, τον τίτλο του προγράμματος στο οποίο συμμετείχε φέτος το σχολείο μας!
Μέσα από τις δράσεις μας οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα την διαφορετικότητα,με έμφαση στις αναπηρίες.
Ο στόχος ήταν η αναγνώριση των θεμελιωδών ανθρώπινων δικαιωμάτων για ελεύθερη πρόσβαση στην εκπαίδευση, την εργασία και τις υποδομές μιας σύγχρονης πόλης και η δημιουργία μιας ενταξιακής κουλτούρας στο σχολείο και την κοινωνία, αναγνωρίζοντας ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί και όλοι ίσοι.
Ευχαριστούμε θερμά τους συναδέλφους για τη διαρκή στήριξη και όλα τα μοναδικά παιδιά μας για τα όμορφα συναισθήματα και τις στιγμές που μοιραστήκαμε στις δράσεις!
Επίσκεψη της Ζωής Γερουλάνου και της Juliana Bousi μαζί με τους σκύλους οδηγούς Irma και Uni
Επίσκεψη της συγγραφέα Βάνας Μαυρίδου στο σχολείο μας
Πρόσκληση στην Τελετή Λήξης του Σχολικού Έτους 2023-2024
Επίσκεψη Δημήτρη Παπανικολάου στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning “ALL BORN IN”
Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning “ALL BORN IN”, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας φέτος για τη διαφορετικότητα και την ένταξη, ασχοληθήκαμε με τις “αόρατες” αναπηρίες και σε αυτήν τη θεματική δουλέψαμε μέσα από τις δράσεις μας το φάσμα του αυτισμού. Ο μοναδικός Δημήτρης Παπανικολάου μας έκανε την τιμή να επισκεφτεί το σχολείο μας και να μοιραστεί μαζί μας την προσωπική και οικογενειακή του ιστορία αλλά και την πολύ σημαντική δράση του ως προς την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του μαθητικού και του ευρύτερου πληθυσμού για τις διαταραχές του φάσματος του αυτισμού (ΔΑΦ), την αποδοχή και την ένταξη των ατόμων με ΔΑΦ στην εκπαίδευση, την εργασία και την κοινωνία. Δημήτρη Παπανικολάου, σε ευχαριστούμε θερμά για την όμορφη εμπειρία που βιώσαμε! Μια εμπειρία που μετουσιώνεται στο σύνθημά του, ΟΛΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ,ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ!
Επίσκεψη του Παραολυμπιονίκη στο τρίαθλο-Ironman Γιάννη Χατζήμπεη
Πραγματοποιήθηκε προβολή της ταινίας “Τα Όρια μας”, συζήτηση και πολύ παιχνίδι με τον Παραολυμπιονίκη στο τρίαθλο-Ironman Γιάννη Χατζήμπεη. Οι δικοί μας influencers υπερβαίνουν τα όρια της φυσικής τους αντοχής και καταφέρνουν μεγάλους στόχους, αποτελώντας σπουδαίο πρότυπο για όλους τους μαθητές. Γιάννη Χατζήμπεη, σας ευχαριστούμε για την επίσκεψη σας στο σχολείο μας και την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία της ζωής σας, που μοιραστήκατε μαζί μας και μας ενέπνευσε!
“Τουριστικός Οδηγός-Κορωπί”-Από τους μαθητές του ΣΤ’1
Επίσκεψη Παραολυμπιονικών στην ξιφασκία κ. Βασίλη Ντούνη και κ. Πάνο Τριανταφύλλου
Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “ALL BORN IN”, που αφορά στην ένταξη και τον σεβασμό στη διαφορετικότητα, υποδεχθήκαμε δύο σπουδαίους ανθρώπους και αθλητές, τους Παραολυμπιονίκες στην ξιφασκία, κ. Βασίλη Ντούνη και κ. Πάνο Τριανταφύλλου, οι οποίοι μοιράστηκαν τις ιστορίες τους μαζί με τα παιδιά του σχολείου μας. Δυο ιστορίες ζωής για την αναπηρία, τη διαρκή προσπάθεια, τη δουλειά και το πείσμα που απαιτούνται για την επίτευξη των στόχων στον πρωταθλητισμό αλλά και στη ζωή γενικότερα. Ιστορίες που μας εμπνέουν!
Βασίλη και Πάνο, σας ευχόμαστε κάθε επιτυχία στους προσεχείς Παραολυμπιακούς αγώνες στο Παρίσι και σας ευχαριστούμε θερμά που αποδεχθήκατε το κάλεσμά μας και μας τιμήσατε με την παρουσία σας. (Οι δικοί μας influencers κρατάνε σπάθη και στοχεύουν ψηλά!)
Έναρξη υποβολής αιτήσεων για παράλληλη στήριξη
Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η εγκύκλιος που ορίζει τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων για παράλληλη στήριξη- συνεκπαίδευση μαθητών για το σχ έτος 2024-2025. Οι αιτήσεις υποβάλλονται από τους γονείς στο σχολείο φοίτησης των μαθητών από 14/05/2024 έως 20/06/ 2024.Για την κατάθεση αίτησης στο σχολείο μας παρακαλούμε να προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία.