Ενημέρωση γονέων – Λειτουργία Σχολείου την Παρασκευή 22/3 και τη Δευτέρα 25/3/2024.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα που μας κοινοποιήθηκε από την Περιφερειακή Ενότητα Καρπάθου – Ηρωικής Νήσου Κάσου και αφορά τον εορτασμό της  203ης Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 το Σχολείο τις ημέρες Παρασκευή 22/3/2024  και Δευτέρα 25/3/2024 θα λειτουργήσει ως εξής:

Παρασκευή 22/3/2024

α. Οι μαθητές θα έλθουν στο Σχολείο χωρίς τσάντες στις 08.30 π.μ. Θα ακολουθήσουν τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες ομιλίες για την επέτειο με θέμα την ιστορική σημασία του μεγάλου γεγονότος από τους εκπαιδευτικούς και εορταστικά αφιερώματα σε κάθε τάξη.

β. Προσκύνημα και κατάθεση στεφάνων από τους μαθητές του Σχολείου στις 11.00 π.μ.  στο Ηρώο των πεσόντων στην πλατεία Ελευθερίας (Επαρχείο).

γ. Ολοήμερο τμήμα δε θα λειτουργήσει.

Δευτέρα 25/3/2024

Σημαιοφόρος και παραστάτες στις 10.10  π.μ. στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας  για την επίσημη Δοξολογία που θα τελεστεί στις 10.30 π.μ. Οι υπόλοιποι μαθητές το αργότερο στις 10.30 π.μ. θα πρέπει να βρίσκονται στην πλατεία Ελευθερίας (Επαρχείο), όπου θα τους περιμένουν οι δάσκαλοί τους για τις επίσημες εκδηλώσεις και την παρέλαση. Όλοι οι μαθητές θα φορούν την επίσημη στολή του Σχολείου.

Μετά τη λήξη κάθε εκδήλωσης παρακαλούνται οι γονείς και ιδιαίτερα των μικρών μαθητών να παραλάβουν τα παιδιά τους.

Ο Διευθυντής του Σχολείου Γιώργος Μάρκου

γ