Παγκόσμια ημέρα ποίησης – 21 Μαρτίου

Το σχολείο μας πήρε μέρος σε μια δράση – συνεργασία με άλλα σχολεία της Μεσσηνίας και οι μαθητές μας δημιούργησαν ποιήματα και εικαστικές δημιουργίες με θέμα την Άνοιξη!

Η Άνοιξη στα σχολεία μ΄ έμπνευση και φαντασία!

girl 160169 1280 1

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ,

ο Αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:00  π.μ. στο προαύλιο του σχολείου μας.

Οι μαθητές μετά τον αγιασμό θα ακολουθήσουν τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων στις αίθουσες διδασκαλίας και θα παραλάβουν τα βιβλία τους.

Οι γονείς μπορούν να τους συνοδεύσουν και θα είναι υπεύθυνοι για την αποχώρηση τους.

Από την επόμενη μέρα τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ θα εκτελούνται κανονικά.

Σας ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ο Διευθυντής  και το εκπαιδευτικό προσωπικό

του 1ου Δημοτικού σχολείου Γαργαλιάνων

Εγγραφές μαθητών για το σχολικό έτος 2023-2024

boy gb15b642bb 1920

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη κατά το σχολικό έτος 2023 – 2024 θα πραγματοποιηθούν

από 1 έως 20 Μαρτίου 2023.

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024, στην Α΄ τάξη θα εγγραφούν όσα παιδιά συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής (2023) το 6ο έτος της ηλικίας τους, δηλαδή όσα γεννήθηκαν από 1-01-17 έως 31-12-17 και διαθέτουν Πιστοποιητικό Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.

Η εγγραφή είναι υποχρεωτική και απαιτούνται τα εξής δικαιολογητικά:

• Πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης. (Θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα από τη σχολική μονάδα)

• Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο. (Δίνεται από το Νηπιαγωγείο φοίτησης)

• Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλου στοιχείου από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

• Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας τους μαθητή. (ΔΕΗ – ΟΤΕ – ΕΥΔΑΠ – φορολογική δήλωση – μισθωτήριο συμβόλαιο)

• Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής. (Δίνεται από τη σχολική μονάδα εγγραφής)

• Tο Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή. (Δίνεται από τη σχολική μονάδα εγγραφής προς συμπλήρωση μετά την κατάθεση της αίτησης εγγραφής)

Για τους αλλοδαπούς μαθητές απαιτείται Πιστοποιητικό ή Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης επίσημα μεταφρασμένα.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται κατά τις εργάσιμες μέρες από τις 8:00 έως 10:00 π.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στη Διεύθυνση του Σχολείου στα τηλέφωνα: 2763022480 – 2763180001 – 6973394533

Ευχόμαστε στους νέους μαθητές μας

Καλή Πρόοδο!

Ευσταθία Αρβανίτη