Δημοτικό Σχολείο Άσπρων Σπιτιών

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Κάθε χρόνο η μέρα αυτή μας δίνει μια ευκαιρία να εστιάσουμε την προσοχή μας στα δικαιώματα και στις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Έτσι και φέτος το σχολείο μας προσπάθησε να προσεγγίσει την αναπηρία με μια πιο εξωστρεφής ματιά, μέσα από τη σχέση και την αλληλεπίδραση του σχολείου με τη γειτονιά και την ευρύτερη κοινωνία.

Οι εκπαιδευτικοί επέλεξαν και οργάνωσαν δράσεις με στόχο να καλλιεργήσουν το πνεύμα της αλληλεγγύης, της ομαδικότητας συνδυάζοντας τα με την διασκέδαση.

• Φωτογραφίες από το σχολείο και την γειτονία…..

Συμμετείχαν η Τρίτη και η Τετάρτη Τάξη.

• Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη από την Τρίτη τάξη του δημοτικού στο Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας όπου τα παιδία γνώρισαν από κοντά άτομα με αναπηρία με τα οποία συνεργάστηκαν, επικοινώνησαν και μέσα από τις δράσεις που έγιναν συνειδητοποίησαν ότι οι άνθρωποί αυτοί υπάρχουν αναμεσά μας και έχουν τις ίδιες ανάγκες με μας. Τα ΑμεΑείναι άνθρωποι με προσωπικότητα, συναισθήματα και όνειρα.

Φωτογραφίες από ΕΕΕΚ……