Την Δευτέρα 8-12-2022 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση με τα εξής στοιχεία.
- Φορέας:ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.
- Θέμα: «Διαχείριση σχολικής τάξης» και «Μαθησιακές δυσκολίες: εντοπισμός-διαχείριση-παραπομπή»
- Επιμορφώτριες:Επιμορφώτριες του σεμιναρίου είναι η κ. Μήτου Τριανταφυλλιά (ψυχολόγος) και η κα Συμεωνάκου Κασσιανή (Κοινωνική Λειτουργός), μέλη της ΕΔΥ του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Κοζάνης.
- Διοργάνωση: Το σεμινάριο αποτελεί συνδιοργάνωση των διευθυντών/ντριών και Προϊσταμένων των σχολικών μονάδων: 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής, Δημοτικού Σχολείου Ανατολικού, Δημοτικού Σχολείου Άρδασσας, Δημοτικού Σχολείου Ασβεστόπετρας,Δημοτικού Πύργων, Σχολείου Νηπιαγωγείου Ανατολικού ,Νηπιαγωγείου Καρυοχωρίου, Κομνηνών, Μηλοχωρίου, Ασβεστόπετρας.
- Το σεμινάριο είναι βιωματικό, πραγματοποιήθηκε δια ζώσης στο Δημοτικό σχολείο Ανατολικού από τις 14:30 -17.30 συνολικής διάρκειας τριών ωρών (3).