11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 20242
εικόνα Viber 2024 09 27 10 08 36 954 1

Τη Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου το Ειδικό Δ.Σ. Ορεστιάδας συμμετείχε στην 11η ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024 με σύνθημα «Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή»…

εικόνα Viber 2024 09 27 10 08 36 870

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, πραγματοποιήθηκαν πολλές δράσεις που στόχευαν στην κινητοποίηση των μαθητών/τριών αλλά και των εκπαιδευτικών  προς έναν πιο ενεργό και υγιή τρόπο ζωής. Οι μαθητές παρακολούθησαν video σχετικά με τον αθλητισμό και τα οφέλη του, κατασκεύασαν αφίσα με το σύνθημα της ημέρας και έμαθαν να διακρίνουν τα ατομικά από τα ομαδικά αθλήματα κατασκευάζοντας ομαδικές αφίσες – κολλάζ.

Η μέρα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη των μαθητών/τριών, συνοδευόμενων από τους εκπαιδευτικούς τους, στο γήπεδο ποδοσφαίρου του Θουρίου. Στην άφιξή τους, τους περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη, καθώς οι ποδοσφαιριστές της ομάδας Ασπίδας Θουρίου, φορώντας τις επίσημες στολές τους, υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό τους μαθητές.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι ποδοσφαιριστές συμμετείχαν ενεργά σε ομαδικά παιχνίδια με τα παιδιά, δημιουργώντας ένα κλίμα συνεργασίας και ενθάρρυνσης, ενώ έλαβαν μέρος σε όλες τις δραστηριότητες που είχε επιμεληθεί η γυμνάστρια του σχολείου, κα Αλεξάνδρου Κλεάνθη. Στο τέλος της ημέρας, οι αθλητές προσέφεραν στους μαθητές χυμούς και μπανάνες, επιδεικνύοντας έμπρακτα το πνεύμα της φιλοξενίας και της αλληλεγγύης.

Η εκδήλωση τιμήθηκε με την παρουσία του Αντιδημάρχου Αθλητισμού του Δήμου Ορεστιάδας, κ. Δημούτση, ο οποίος εξέφρασε τα θερμά του συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και τη συνεργασία. Ως αναμνηστικό της ημέρας, οι ποδοσφαιριστές της Ασπίδας Θουρίου προσέφεραν στο σχολείο μια φανέλα της ομάδας τους, ενισχύοντας ακόμη περισσότερο τους δεσμούς μεταξύ της σχολικής κοινότητας και του τοπικού αθλητισμού.

Η εκδήλωση αυτή αποτελεί ακόμη ένα παράδειγμα της δύναμης του αθλητισμού να ενώνει, να εμπνέει και να προωθεί αξίες. Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία αυτής της όμορφης εμπειρίας.

από κάτω από: Δραστηριότητες| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Οκτώβριος 2024