Αρχείο ημέρας 18 Οκτωβρίου 2020

Ενημέρωση για τη διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

Αγαπητοί γονείς,

το Υπουργείο και Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) ανακοίνωσε πως πρέπει άμεσα να γίνει η εγγραφή των παιδιών σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, ώστε σε περίπτωση αναστολής λειτουργίας το σχολείου μας, λόγω COVID-19, να έχετε πρόσβαση στην e-class / e-me (ψηφιακές τάξεις) των εκπαίδευτικών για την παροχή ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Τον Αριθμό Μητρώου του μαθητή (που είναι απαραίτητος) για την εγγραφή του θα τον προμηθευτείτε απο το σχολείο.

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση πραγματώνεται με τους εξής τρόπους: α) Την Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, κατά την οποία οι εκπαιδευτικοί αναρτούν υλικό, ασκήσεις, δραστηριότητες και οι μαθητές τις υλοποιούν σε δικό τους χρόνο, και β) Την Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, κατά την οποία ορίζεται συγκεκριμένη ημέρα και ώρα, όπου οι μαθητές συνδέονται σε συγκεκριμένο σύνδεσμο (ο οποίος τους αποστέλλεται απ’ τον εκάστοτε εκπαιδευτικό) και συμμετέχουν σε τηλεδιάσκεψη χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα της cisco webex meetings ,δηλαδή σε ζωντανή σύνδεση με εικόνα και ήχο. Στην περίπτωση αυτή, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα της έκφρασης αποριών, ανταλλαγής απόψεων και της γενικότερης επικοινωνίας, όχι μόνο με τον εκπαιδευτικό, αλλά και με τους συμμαθητές τους.

Για την επίτευξη της Ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης πρέπει πρώτα να έχετε κάνει εγγραφή του μαθητή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και συγκεκριμένα στη διεύθυνση:

htpps://register.sch.gr/students/admins/studentsNew.php

Χρήστος Σπανίδης