Ενημέρωση για τον Αγιασμό και χρήσιμες οδηγίες για την προσέλευση των μαθητών/τριών το σχ. έτος 2022 – 2023 στο 19ο Νηπιαγωγείο Τρικάλων και ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Back to School

Αγαπητοί γονείς

Ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2022-2023 για το 19ο   1/θέσιο Νηπιαγωγείο Τρικάλων, θα γίνει την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:30 π.μ. στον  αύλειο χώρο του σχολείου.

Η χρήση μάσκας θα είναι προαιρετική.

kidsfun.gr gia goneis photo prwti mera sto sxoleioΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Είναι γεγονός ότι κάθε νέα σχολική χρονιά σηματοδοτεί την αφετηρία καινούριων δράσεων αλλά και τον καθορισμό νέων στόχων, απαραίτητων για την επίτευξη των προσδοκώμενων αποτελεσμάτων αναφορικά με την εκπαιδευτική διαδικασία. Στην προσπάθεια αυτή προαπαιτούμενα είναι πάντοτε η σύμπνοια και το πνεύμα συνεργασίας μεταξύ όλων των εμπλεκομένων. Η νέα σχολική χρονιά ξεκινά με τις δυσκολίες της αλλά και τις προκλήσεις της και όπως πάντα με ελπιδοφόρες προοπτικές για δημιουργία, νέες στοχεύσεις, παραγωγικούς σχεδιασμούς και προσπάθειες

Με τις σκέψεις αυτές εύχομαι σε όλους μια ενδιαφέρουσα, δημιουργική και εποικοδομητική χρονιά, με δύναμη, έμπνευση, υγεία και πρόοδο στους μικρούς μας μαθητές.

Παρακάτω σας επισημαίνω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για την εύρυθμη λειτουργεία του Νηπιαγωγείου.

• Τηλέφωνο Νηπιαγωγείου: 24310 88148
  • ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ : 8.15π.μ. έως 8.30π.μ.
  • ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ : 13.00μ.μ.

Παρακαλούνται:

Όλοι οι αγαπητοί γονείς να τηρούν τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης προκειμένου να μην δημιουργούνται προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

• Τα παιδιά κατά την προσέλευση να παραδίδονται στην νηπιαγωγό της τάξης από τον υπεύθυνο συνοδό του.

Σημαντική Επισήμανση

Η αποχώρηση νωρίτερα του ωραρίου απαγορεύεται. Μπορεί να γίνει σε εξαιρετικές περιπτώσεις (επίσκεψη σε γιατρό κτλ) μόνο με υπεύθυνη δήλωση του γονέα προς το Νηπιαγωγείο.

Δεξιότητες που πρέπει ήδη να κατέχουν τα παιδιά:

• Να αυτοεξυπηρετούνται και να ακολουθούν βασικούς κανόνες υγιεινής.
  • Να ντύνονται και να ξεντύνονται μόνα τους.
  • Να αναγνωρίζουν και να φροντίζουν τα πράγματά τους.
  • Να τρώνε μόνα τους.
  • Να απαντούν όταν τα καλούν με το όνομα τους.

Προετοιμασία για το Νηπιαγωγείο

Η σωστή προετοιμασία για το Νηπιαγωγείο περιλαμβάνει:

• Να τους εξασφαλίσετε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για καλό ύπνο.
  • Να τους προσφέρετε υγιεινό πρωινό πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι.
  • Να στέλνετε το παιδί με άνετα και κατάλληλα για την κάθε εποχή ρούχα.
  • Να βάζετε ετικέτες με το όνομά του στα πράγματά του μέχρι να βεβαιωθείτε ότι το παιδί σας τα αναγνωρίζει.
  • Να ελέγχετε την τσάντα του παιδιού σας καθημερινά για πιθανά σημειώματα.
  • Μια αλλαξιά ρούχα για ενδεχόμενα ατυχήματα καλό είναι να υπάρχει στην τσάντα του παιδιού.
  • Ασφαλής συνύπαρξη
  •
    •  Θεωρείται πολύ σημαντικό να συζητήσετε με τα παιδιά σας ότι στο Νηπιαγωγείο θα πρέπει:
    • Να παίζουν με τα άλλα παιδιά.
    • Να μοιράζονται τα πράγματα του σχολείου με τους άλλους.
    • Να ακούνε και να παρακολουθούν τις οδηγίες της/του Νηπιαγωγού.
    • Δεν συμβουλεύουμε τα παιδιά να ανταποδίδουν κάποιο χτύπημα ή σπρώξιμο που δέχτηκαν. Οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει λύνεται από τα παιδιά με τους χειρισμούς της/του νηπιαγωγού.
    • Παροτρύνουμε το παιδί να μιλά στη/στον νηπιαγωγό της τάξης για οτιδήποτε το απασχόλησε ή το ενόχλησε. Αν κάτι παραμένει μυστικό, δε μπορεί και να λυθεί.
    • Από τη μεριά μας παροτρύνουμε τα παιδιά από την αρχή της χρονιάς να μην εκθέτουν τον εαυτό τους για κανέναν λόγο σε καταστάσεις που μπορεί να προκαλέσουν ατυχήματα.
    • Ελέγχουμε τακτικά τα κεφάλια των παιδιών μας για ανεπιθύμητους επισκέπτες. Οι ψείρες πηγαίνουν συνήθως στα καθαρά κεφάλια. Δε ντρεπόμαστε να ενημερώσουμε
      • την/τον νηπιαγωγό αν έχουμε εντοπίσει ψείρες στο παιδί μας ώστε να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις και στους άλλους γονείς.
      • Ενημερώνουμε την νηπιαγωγό για οτιδήποτε θεωρείται σημαντικό που έχει σχέση με την υγεία ή την ψυχολογία του νηπίου π.χ αλλεργίες, φόβοι κ.α.
      • Σε περίπτωση ασθένειας ενημερώνουμε άμεσα το νηπιαγωγείο και το παιδί παραμένει στο σπίτι μέχρι να αναρρώσει πλήρως. Φαρμακευτική αγωγή δεν δίνεται από την/τον νηπιαγωγό.

Γεύματα – Διατροφή

Τα παιδιά φέρνουν το γεύμα τους στην τσάντες τους μαζί με μια υφασμάτινη πετσέτα, μπουκαλάκι ή παγουρίνο πλαστικό για το νερό τους, χαρτομάντηλα ή μωρομάντηλα για την ατομική τους καθαριότητα και υγιεινή.

Καλό θα ήταν να προτιμώνται τροφές όπως:

Φυσικοί χυμοί, λευκό γιαούρτι, συσκευασμένο γάλα, φρούτα, σπιτικά σάντουιτς + τοστ, σπιτικές πίτες, σπιτικά γλυκά, μαγειρεμένα φαγητά .

Τροφές που καλό είναι να αποφεύγονται :

Κρουασάν, σοκολατοειδή, έτοιμα γλυκά, τυποποιημένες τροφές .

Σημαντικό:

Όλα τα είδη διατροφής των παιδιών που βγαίνουν από την τσάντα τους και χρειάζονται  ψυγείο, θα ήταν χρήσιμο να γράφουν το όνομα του παιδιού.

Παιχνίδια…

Αποφεύγουμε να φέρνουμε μέσα στην τσάντα μας παιχνίδια ή όποιο άλλο αντικείμενο από το σπίτι παρά μόνο αν το έχει προηγουμένως εγκρίνει η Νηπιαγωγός

Χορήγηση «άχρηστου» υλικού

Στο Νηπιαγωγείο τα «άχρηστα» υλικά γίνονται χρήσιμα σε ένα πλήθος δημιουργιών μας. Μπορείτε εφόσον δεν τα χρειάζεστε να φέρνετε στο Νηπιαγωγείο τα παρακάτω υλικά  κατόπιν συνεννόησης:

• Κορδέλες- κουμπιά
  • Άδεια κουτιά – άδειες συσκευασίες τροφίμων ,βάζα
  • Ρολά από χαρτί κουζίνας ή τουαλέτας
  • Πολύχρωμα χαρτιά από συσκευασίες δώρων
  • Χάντρες και ότι άλλο που αξίζει να επαναχρησιμοποιηθεί στο Νηπιαγωγείο

Είμαι βέβαιη για τη διάθεσή σας για προσφορά και τη θέληση για συνεργασία!

Όραμα και τελική επιδίωξη παραμένει ασφαλώς ένα σχολείο φιλόξενο, ευαίσθητο και αποτελεσματικό για όλους τους «διαφορετικούς» μαθητές μας, ικανό να ανταποκριθεί στις πολύπλευρες ανάγκες και δυνατότητες τους.

Καλή σχολική χρονιά!

Η Νηπιαγωγός του τμήματος

Δασκάλου  Αθανασία

Back to School

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.