εγγραφές νηπίων

ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2023-2024

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-2024 θα πραγματοποιηθούν από 1-20 Μαρτίου 2023.

Εγγράφονται μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2019 και η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι αιτήσεις εγγραφών γίνονται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης(gov.gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης.

Τα Προνήπια  που φοιτούν ήδη στο Νηπιαγωγείο με έτος γέννησης 2018, εγγράφονται αυτεπάγγελτα.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
  • Χρήση κωδικών: Οι γονείς /κηδεμόνες, κατά την είσοδο τους στην Ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης(gov.gr) αυθεντικοποιούνται με τη χρήση των κωδικών taxisnet.
  • Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής:

και επιλογή του Νηπιαγωγείου  στο οποίο ανήκει, σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.

• Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: Κατά την είσοδο του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται  για την πορεία της αίτησής του.

Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς /κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:

α) Τα στοιχεία του προνηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή. Το σύστημα διαλειτουργεί με το Μητρώο Πολιτών και το Πληροφοριακό Σύστημα myschool και παρέχει στον γονέα/κηδεμόνα λίστα των τέκνων που είναι εγγεγραμμένα στην οικογενειακή του μερίδα, τα οποία είναι σε ηλικία εγγραφής στο Νηπιαγωγείο και τα οποία δεν είναι εγγεγραμμένα σε άλλη σχολική μονάδα. Τα στοιχεία των τέκνων είναι συμπληρωμένα και ο γονέας/κηδεμόνας επιλέγει το τέκνο για το οποίο επιθυμεί να υποβάλει αίτηση. Σε περίπτωση ωστόσο που για οποιοδήποτε λόγο η λίστα δεν περιλαμβάνει το τέκνο που επιθυμεί να εγγράψει, έχει τη δυνατότητα να εισάγει μόνος του τα στοιχεία του προνηπίου και να τεκμηριώσει τη σχέση κηδεμονίας, είτε με δικαστική απόφαση επιμέλειας είτε με ιδιωτικό συμφωνητικό ρύθμισης επιμέλειας, με ανάρτηση σχετικού αποδεικτικού σε ψηφιακή μορφή

β) Τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.

γ)  Την επιθυμία φοίτησης του νηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

δ) Τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».

Πριν την οριστική υποβολή της αίτησης οι γονείς /κηδεμόνες ενημερώνονται από την ηλεκτρονική υπηρεσία « Πρώτη εγγραφή» για τα παραστατικά που θα απαιτηθεί να προσκομίσουν στη σχολική μονάδα.

Δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομιστούν

στο Νηπιαγωγείο:

1. Αίτηση Εγγραφής   (δίνεται από το νηπιαγωγείο) εάν επιθυμείτε  το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα  , το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου  και το Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής
  •  Πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα

Προσέλευση 8.15  με 8:30  – Αποχώρηση  13:00

• Προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα

Προσέλευση 8.15 με  8:30  – Αποχώρηση 16:00

Πρόωρη αποχώρηση  από το Ολοήμερο  δεν προβλέπεται

• Πρόωρη Yποδοχή: 7:45-8:00 Ισχύει μόνο για όσους αιτούνται ολοήμερο  τμήμα)
  • Αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Νηπιαγωγείου Αποχώρηση 17:30
  1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), συμπληρωμένο από τον γιατρό του παιδιού.
  2. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του παιδιού όπου αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια από το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών
  3. Υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης έτερου γονέαγια την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής του τέκνου του.
  4. Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ (εφόσον υπάρχει), σε περίπτωση μαθητή/τριας με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΥ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ(ΜΕΣΩ gov.gr) ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΤΕ ΣΤΟ email: mail@19nipkalam.thess.sch.gr

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής, η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου θα δέχεται από τις 1έως 20 Μαρτίου 2023 και τις ώρες 12:μ.μ.-13:00μ.μ. τους γονείς για την προσκόμιση την δικαιολογητικών.

Πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα θα πρέπει να έχει προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία στο τηλέφωνο: 231481337  (μεταξύ 12:00 με 13:00)

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΠΟΥ ΕΝΤΑΣΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ

2023 2024 ΝΗΠ ΓΕΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 00019 2023 2024 ΝΗΠ ΓΕΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 00020