Γονείς

Αγαπητοί γονείς,
Ευχόμαστε να είστε καλά!Μια νέα σχολική χρονιά αρχίζει και εκτός από την αγωνία της προσαρμογής των παιδιών μας στο σχολικό περιβάλλον, εμπεριέχει και την αγωνία μας για την όσο το δυνατό ασφαλή επιστροφή τους σε αυτό.
Ιδιαίτερα για τους γονείς που τα παιδιά τους θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στο νηπιαγωγείο μας  θα υπάρχουν πολλά ερωτηματικά ,μια και οι ιδιαίτερες συνθήκες που ζήσαμε και ζούμε μας εμπόδισαν να έρθουμε σε επικοινωνία δια ζώσης όπως γινόταν τις προηγούμενες χρονιές.Απευθύνουμε ένα ιδιαίτερο καλωσόρισμα στα “πρωτάκια” του νηπιαγωγείου μας και τους γονείς τους και να υπενθυμίσουμε σε όλους, γονείς και μαθητές, τους κανόνες, για την ασφαλή επιστροφή μας στο σχολείο:
1.Κατά την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 ο καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου χωρίς τους γονείς και κηδεμόνες.
Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο  στις 8.15-8:30 με μάσκα και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού ( 9:30).Θα δοθούν οδηγίες για τη σωστή χρήση της μάσκας ,σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες
όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που
έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο
σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος Ο
υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και
Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’
εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός
έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική
μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα
με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.
Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής)
είναι υποχρεωτική για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες σε όλα τα τμήματα.
Για την αποφυγή του συγχρωτισμού και περιορισμού  των επαφών μεταξύ των μαθητών/τριών-γονέων και κηδεμόνων κατά την προσέλευση και αποχώρηση από το νηπιαγωγείο παρακαλούμε να κρατάτε αποστάσεις.
Η ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών τη Δευτέρα ημέρα του Αγιασμού θα είναι στις 10:00.
Θα ακολουθήσει ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων για θέματα λειτουργίας της σχολικής μονάδας μας.Η ενημέρωση θα γίνει για το Τμήμα 2 και το ολοήμερο τμήμα στις 10.30 και για το Τμήμα 1 στις 11:00.
Τηρώντας τις οδηγίες που μας έχουν δοθεί και με χαμόγελο και αισιόδοξη ματιά ,ευχόμαστε να έχουμε μια δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία !!!
Η προϊσταμένη
Οι εκπαιδευτικοί

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-23

ΦΕΚ Β 4695_22_ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝ