Οι Καινοτομίες μας …..

Τελειώνοντας η φετινή χρονιά καμαρώνουμε για τις καινοτομίες μας, που πιστεύουμε ότι θα βοηθήσουν τα νήπια στην εκπαιδευτική τους πορεία.

” Καταλαβαίνουμε Συνεργαζόμαστε

Η δημιουργία κλίματος αλληλοσεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας μεταξύ των μαθητών, μέσα από στοχευμένες παρεμβάσεις στις τάξεις. Κύριο μέτρο περιορισμού των περιστατικών διαπληκτισμού ή επιθετικής συμπεριφοράς ήταν η διαμόρφωση και ενδυνάμωση δεξιοτήτων για ειρηνική διευθέτηση συγκρουσιακών καταστάσεων. Συγκεκριμένα, δημιουργήσαμε τη γωνιά με τίτλο “Εδώ λύνουμε τις διαφορές μας”  για την επίλυση συγκρούσεων. Επιπλέον, δημιουργήσαμε στην αυλή του σχολείου  “Το παγκάκι της φιλίας” με στόχο τη μείωση της κοινωνικής απομόνωσης και τη βελτίωση της ψυχικής υγείας των παιδιών. Με την αξιοποίηση βιωματικών παιδαγωγικών μεθόδων οι μαθητές μπόρεσαν να ελέγξουν τα συναισθήματά τους και να αναπτύξουν επιχειρήματα προφορικού λόγου, κοινωνικές δεξιότητες σεβασμού και αποδοχής των άλλων μέσα από δραστηριότητες ενίσχυσης της ενσυναίσθησης. Η καθιέρωση της “ημέρας ζωγράφων” έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία να εκφράσουν τα συναισθήματά τους με ποικίλους τρόπους και να αναζητήσουν μεθόδους ηρεμίας και αυτοσυγκράτησης.