ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ  ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ

ιστολόγιο : https://blogs.sch.gr/17dimath/

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ  ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ

(σχολ. έτος 2023-24)

Σύμφωνα με την υπ` αριθμ. Φ.6/15012/Δ1/09-02-2023 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη, για το σχολικό έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν από 1 20  Μαρτίου 2023 (ώρες  08:30 – 13:30). Μετά την 20η Μαρτίου, οι εγγραφές θεωρούνται εκπρόθεσμες και για την πραγματοποίησή τους απαιτείται έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Επισημαίνεται ότι κατά το σχολικό έτος 2023-2024 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν  από 01-01-2017 έως και 31-12-2017.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

Α. α) Αίτηση εγγραφής στην Α΄τάξη υπογεγραμμένη και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες. Σε περίπτωση που ένας/μία από τους δύο  απουσιάζει, καταθέτει Υπεύθυνη Δήλωση  (άρθρο 8 Ν.1599/1986) έντυπη ή μέσω gov.gr  ότι συναινεί για την εγγραφή του παιδιού του/της στο 17o Δημοτικό Σχολείο Αθήνας.                                                                                                                                                                       β) Αίτηση-Δήλωση φοίτησης στο Ολοήμερο Πρόγραμμα                  (προαιρετικά).

Β. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.  Το Πιστοποιητικό  Γέννησης θα αναζητηθεί από την υπηρεσία μας, μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ, μετά την υποβολή της αίτησης εγγραφής.

Οι αλλοδαποί/ές μαθητές/τριες, αντί του πιστοποιητικού γέννησης, θα προσκομίσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο.

Γ. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

Δ. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (μπορεί να κατατεθεί μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου 2023).

Ε. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας του/της μαθητή/τριας (λογαριασμός ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, σταθερού τηλεφώνου, μισθωτήριο συμβόλαιο)

ΣΤ. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.

Τα Έντυπα Α και Δ επισυνάπτονται στη συνέχεια της παρούσας ανακοίνωσης.     Διατίθενται, επίσης, από το Σχολείο.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΖΩΓΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ