Δράσεις για την Διαφορετικότητα

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) αναπτύξαμε διαφορες δράσεις για την αποδοχή της διαφορετικότητας:

• Παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση “Τριγωνοψαρούλης” από το ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου στο σχολείο μας.

Τριγωνοψαρούλης 1Τριγωνοψαρούλης 2 Τριγωνοψαρούλης 3

•  Παρακολουθήσαμε παράσταση Κουκλοθεάτρου ”Η πολιτεία του Ονείρου” μαζί με το ειδικό Νηπιαγωγείο Αγρινίου ¨Μαρία Δημάδη” και έπειτα πήγαμε μαζί στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου. Εκεί παρακολουθήσαμε τη δραματοποίηση του παραμυθιού “Το κάτι άλλο” από τους μαθητές της Ε’ δημοτικού και όλοι μαζί τραγουδήσαμε το ”Όπου υπάρχει αγάπη”. Στο τέλος τα τρία σχολεία έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια στην αυλή.

δράσεις για τη μέρα της διαφορετικότητας 3 δράσεις για τη μέρα της διαφορετικότητας 4

δράσεις για τη μέρα της διαφορετικότητας 6 δράσεις για τη μέρα της διαφορετικότητας 5

δράσεις για τη μέρα της διαφορετικότητας 2

• Στο μάθημα των Αγγλικών ασχολήθηκαν με το γνωστό  παραμύθι  “Τhe ugly duckling” και τα παιδιά έκαναν σχετική ομαδική εργασία.

the ugly duckling 6 the ugly duckling 4 the ugly duckling 3 the ugly duckling 1

•  Στα ολοήμερα τμήματα ασχολήθηκαν με την αναπηρία μέσα από την Τέχνη. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με σχετικούς πίνακες ζωγραφικής και αποφάσισαν να αποδώσουν τον πίνακα: “Ο Όμηρος και ο οδηγός του”.
  • Επίσης έμαθαν τη λέξη “σε αγαπώ” στη νοηματική.             agapo

• Στα πλαίσια της συμπερίληψης η εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής παρουσίασε το παραμύθι ”Το χαρούμενο λιβάδι” και τα παιδιά  έφτιαξαν σε ομαδική εργασία το θέμα του βιβλίου.

χαρούμενο λιβάδι φάτσες χαρούμενο λιβάδι 4

liv2 livadi

• Πραγματοποιήθηκε έκθεση στο χώρο του σχολείου των έργων των παιδιών για την διαφορετικότητα.

Έκθεση 1  Έκθεση 2