ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΩΡΕΣ & ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ

Δημιουργία κωδικού ασφαλείας υποψηφίων επαναληπτικών εξετάσεων ΓΕΛ.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Οι διαδικασίες για την υποβολή του Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των υποψηφίων των Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ/ΕΠΑΛ έτους 2024 αρχίζουν από τη Δευτέρα 7-10-2024 και λήγουν την Πέμπτη 10-10-2024.

Όλοι οι υποψήφιοι των Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ/ΕΠΑΛ
έτους 2024 που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, θα απευθυνθούν στο Λύκειό τους, για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Αν κάποιος υποψήφιος είχε αποκτήσει προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) τον Ιούλιο, μπορεί τώρα να τον χρησιμοποιήσει, αλλιώς θα απευθυνθεί στο Λύκειό του. Με αυτόν τον προσωπικό κωδικό οι υποψήφιοι θα έχουν τη δυνατότητα να προχωρήσουν τελικά στην οριστική υποβολή του ΜΔ στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://michanografiko-secondexams.it.minedu.gov.gr/.

Πρόσκληση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής Future Leaders Exchange Program (FLEX) 2025-2026

Το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της Ελλάδας και το Τμήμα Δημοσίων
Υποθέσεων της Πρεσβείας των Η.Π.Α. στην Αθήνα ανακοινώνουν τη συνέχιση του προγράμματος
ανταλλαγής μαθητών/τριών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης “Future Leaders Exchange Program”
(FLEX) για το έτος 2025-2026.
Το πρόγραμμα FLEX προσφέρει υποτροφίες σε μαθητές/τριες από την Ελλάδα δίνοντάς τους
την ευκαιρία να φοιτήσουν σε αμερικανικά σχολεία, για ένα (1) σχολικό έτος (2025-2026),
φιλοξενούμενοι από αμερικανικές οικογένειες υποδοχής.
Οι μαθητές επιλέγονται μέσω ενός αξιοκρατικού και χωρίς κόστος διαγωνισμού, που είναι
ανοιχτός σε όσους/όσες πληρούν τα παρακάτω κριτήρια:
• Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 φοιτούν στην Γ’ Γυμνασίου ή στην Α’ Λυκείου και είναι
γεννημένοι από 15 Ιουλίου 2007 έως 15 Ιουλίου 2010.
• Έχουν γενικό μέσο όρο βαθμολογίας ίσο ή μεγαλύτερο του 12,5/20.
• Έχουν γνώση της αγγλικής γλώσσας.
• Είναι Έλληνες πολίτες και δικαιούνται διεθνές διαβατήριο.
• Πληρούν τις προϋποθέσεις για να τους χορηγηθεί βίζα για τις Η.Π.Α.
Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση για το
πρόγραμμα στον ιστότοπο ais.americancouncils.org/flex έως τις 10 Οκτωβρίου 2024.

Αγιασμός και διανομή βιβλίων

Ο Αγιασμός για την νέα σχολική χρονιά θα γίνει την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 9:30 π.μ.

Μετά τον Αγιασμό οι μαθητές/τριες του 16ου ΓΕΛ Αθήνας θα περάσουν στις αίθουσες διδασκαλίας με την συνοδεία καθηγητών, θα ενημερωθούν για το πρόγραμμα των επόμενων ημερών και θα μοιραστούν τα σχολικά βιβλία. Δεν χρειάζεται να έχουν μαζί τους τσάντες για τα βιβλία.

Οργάνωση και διεξαγωγή των επαναληπτικών εισαγωγικών εξετάσεων στα Μουσικά μαθήματα έτους 2024