Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων 4 Απριλίου

Screenshot 1

Με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους / τις μαθητές /-τριες ορίζεται και καθιερώνεται η 4η Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία. Στο πλαίσιο αυτό το σχολείο μας πραγματοποίησε δράση καλώντας τον υπεύθυνο για τα αδέσποτα του Δήμου μας κ. Αργυρόπουλο καθώς και την πρόεδρο της φιλοζωικής Νέας ιωνίας κα. Κοκοτζή μαζί με εθελοντές και έναν εκπαιδευτή. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ποιες είναι οι υποχρεώσεις των ιδιοκτητών ζώων αλλά και τι ανάγκες έχει ένα ζώο. Στη συνέχεια τους παρουσίασαν τον Μαξ, ένα αδέσποτο που ψάχνει σπίτι και ενημερωθήκαμε για το έργο του δήμου πάνω στο θέμα διαχείρισης των αδέσποτων στην πόλη μας. Φυσικά ο γλυκός σκύλος έγινε αντικείμενο αγάπης από τα παιδιά. Εκτός όμως από τα το σκυλάκι είχαμε και δύο συμπαθέστατα και γλυκύτατα κουνελάκια που τρέλαναν τα παιδιά. Ακολούθησαν και εργασίες που έκαναν οι μαθητές μας στις τάξεις με προβολή υλικού για την ημέρα και ζωγράφισαν τις συμβουλές για τις ανάγκες των ζώων. Να ευχαριστήσουμε τους μαθητές και τους γονείς τους που βρίσκονται πάντα δίπλα μας σε κάθε πρωτοβουλία του σχολείου που σκοπό έχει να φέρει το σχολείο κοντά στην κοινωνία και τις ανάγκες της.

Παρακάτω θα βρείτε ένα βίντεο από τη δράση καθώς και μια παρουσίαση από το υλικό που είδαν οι μαθητές μας.Πατήστε στις λέξεις.

Παρουσίαση για τα ζώα