Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, το σχολείο μας οργάνωσε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου σε συνεργασία με το γειτονικό σχολείο το Διαπολιτισμικό Αλσούπολης.
Ήταν μια δράση αθλητική αλλά συνάμα και πολιτισμική. Οι μαθητές των δύο σχολείων ζωγράφισαν, γνωρίστηκαν , έπαιξαν, διασκέδασαν και συναγωνίστηκαν για να αναδείξουν την αξία της άθλησης στη ζωή τους.