Επιστροφή σε ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

• Τo 1ο Δωδεκαθέσιο Ραλλείων Πειραματικών Δημοτικών Σχολείων Πειραιά,
και
• Το 15ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο Κομοτηνής,
τα οποία θα καλούνται εφεξής «Μέρη», στο πλαίσιο εδραίωσης και εμβάθυνσης της μεταξύ τους επιστημονικής συνεργασίας, συμφώνησαν και συναποδέχτηκαν τα εξής:
ΑΡΘΡΟ 1
ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ
Το παρόν Σύμφωνο Συνεργασίας καταρτίζεται για την από κοινού προώθηση της επιστημονικής και εκπαιδευτικής συνεργασίας των δύο Μερών στο πλαίσιο της δραστηριοποίησής τους.
ΑΡΘΡΟ 2
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ
Τα συμβαλλόμενα Μέρη, με το παρόν Σύμφωνο Συνεργασίας, αποδέχονται ότι:
2.1. Συμφωνούν να συνεργαστούν στους τομείς:
• της ανταλλαγής καινοτόμων πρακτικών διδασκαλίας διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων,
• της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών του σχολείου,
• της εκπαιδευτικής έρευνας πεδίου στο επίπεδο των δύο σχολείων,
• της εκπόνησης κοινών προγραμμάτων στο πλαίσιο των ομίλων αριστείας, δημιουργικότητας και καινοτομίας που λειτουργούν στις δύο σχολικές μονάδες,
• της συνεργασίας στην υλοποίηση ερευνητικών, αναπτυξιακών και εκπαιδευτικών έργων, υπό Ευρωπαϊκή ή εθνική χρηματοδότηση (π.χ. eTwinning, Erasmus+),
• της συνεργασίας στην υλοποίηση ενδοσχολικών, διαδικτυακών επιμορφώσεων των εκπαιδευτικών, σε συνεννόηση των Διευθυντριών
• της διοργάνωσης κοινών επιμορφωτικών ημερίδων, διά ζώσης (στις εγκαταστάσεις των δύο διδακτηρίων) ή διαδικτυακά
• της διοργάνωσης κοινών διδακτικών επισκέψεων, στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό, σε σημεία ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος που σχετίζονται με κοινές δράσεις των εκπαιδευτικών των δύο σχολείων
2.2 . Από κοινού
• θα σχεδιάζουν και θα υλοποιούν δράσεις που θα απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς αλλά και μαθητές/τριες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Μέσα από τη συνεργασία αυτή που θεμελιώνεται στις αρχές του αμοιβαίου σεβασμού, των διακριτών ρόλων, της υπευθυνότητας και της διαφάνειας επιδιώκεται η αξιοποίηση όλων των δημιουργικών εκπαιδευτικών και επιστημονικών δυνάμεων της χώρας, με απώτερο σκοπό τη διαρκή βελτίωση της ποιότητας της ελληνικής εκπαίδευσης.
2.3 Για τον συντονισμό των απαραίτητων ενεργειών σχεδιασμού και υλοποίησης των δράσεων που απορρέουν από τη συνεργασία ορίζονται ως Υπεύθυνοι η κυρία Μαρία Ρέλλια, Διευθύντρια του 1ου Δωδεκαθεσίου Ραλλείων Πειραματικών Δημοτικών, με αναπληρώτρια την Υποδιευθύντρια Α΄ κυρία Αλεξάνδρα Μπακάλη, και η κυρία Φωτεινή Μουρτιάδου, Προϊσταμένη του 15ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Κομοτηνής.
2.4 Το Σύμφωνο Συνεργασίας θα τεθεί σε ισχύ την ημερομηνία υπογραφής του και θα συνεχίσει να έχει ισχύ για τέσσερα (4) έτη (η «Αρχική Διάρκεια») από την ημερομηνία αυτή. Δύναται δε να ανανεωθεί αυτόματα για επιπλέον τέσσερα (4) έτη, εκτός αν κάποιο από τα συμβαλλόμενα Μέρη ενημερώσει εγγράφως, εντός τριμήνου προ της λήξης της Αρχικής Διάρκειας, ότι δεν επιθυμεί την ανανέωσή του. Το παρόν Σύμφωνο Συνεργασίας δύναται να τροποποιηθεί μέσω κοινής γραπτής συναίνεσης μεταξύ των Μερών.