Ενθύμια 2024.

Βίρα τις άγκυρες 5 Ενθύμιο 241 Βίρα τις άγκυρες 6

Προκήρυξη για πλήρωση κενών θέσεων θητείας στα Πρότυπα Σχολεία (Π.Σ.) και τα Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ.) κατά το σχολικό έτος 2024-2025.

Η Διοικούσα Επιτροπή Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) , καλεί τους μόνιμους εκπαιδευτικούς της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι έχουν τουλάχιστον πενταετή διδακτική υπηρεσία σε σχολική μονάδα και επιθυμούν να τοποθετηθούν με θητεία σε θέσεις εκπαιδευτικών των Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ.:

α) της οικείας βαθμίδας σε Π.Δ.Ε. της επιλογής τους,

β) διαφορετικής βαθμίδας, στην περίπτωση που η προκηρυσσόμενη θέση είναι κοινής ειδικότητας, σε Π.Δ.Ε. της επιλογής τους,

γ) της περιοχής διορισμού τους, στην περίπτωση που έχουν διοριστεί κατά το σχολικό έτος 2023-2024,

να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση

μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν την αίτησή τους, με σειρά προτίμησης, για πλήρωση θέσης εκπαιδευτικού σε μέχρι πέντε συνολικά σχολείαΠρότυπα ή Πειραματικά  της Π.Δ.Ε. την οποία επιλέγουν, σύμφωνα με τις ως άνω περιπτώσεις α, β.

Προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ορίζεται από την Τρίτη 02/07/2024 και ώρα 17:00  έως Τρίτη 09/07/2024 έως τις 23:59.

Υπογεγραμμένα Πρωτόκολλα Συνεργασίας του 15ου Πειραματικού Κομοτηνής

Λήψη αρχείου

Προμήθεια εξοπλισμού ρομποτικής και STEM για το 15ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο Κομοτηνής

Science Notebook Cover 2

Με χαρά παραλάβαμε τα παρακάτω υλικά (σετ ρομποτικής):

certificate

certificate Λίστα Αντικειμένων

Καλοκαιρινή γιορτή 2024

για φωτο Design 9

για φωτο Design 7

για φωτο Design 8

προ

Ανακοίνωση: “ΜΕΙΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΚΑΥΣΩΝΑ”

Με απόφαση δημάρχου Κομοτηνής, την Τετάρτη 12/6 και την Πέμπτη 13/6, τα σχολεία θα κλείσουν 12 :00 η ώρα.

Μέτρα προστασίας των μαθητών/μαθητριών από τον καύσωνα.

Μέτρα προστασίας για τον καύσωναΕνόψει της επερχόμενης αύξησης της θερμοκρασίας,  το Υπουργείο Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, προτείνει να  ληφθούν τα αναγκαία μέτρα για τη μείωση των συνεπειών από την ένταση της ζέστης.

Συστάσεις προς τους γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες για:
1. Ντύσιμο ελαφρύ και άνετο με ανοιχτόχρωμα ρούχα
2. Χρήση καπέλου
3. Χρήση αντιηλιακής κρέμας
4. Μικρά και ελαφριά γεύματα
5. Λήψη άφθονων υγρών (νερού, χυμών φρούτων)
6. Παιδιά που πάσχουν από χρόνια νοσήματα θα πρέπει να συμβουλεύονται τον θεράποντα γιατρό τους για να λαμβάνουν επιπρόσθετες οδηγίες.
Συνέχεια ανάγνωσης

Eκδήλωση στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, του15ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Κομοτηνής

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, του15ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Κομοτηνής, με αφορμή την ολοκλήρωση του Ομίλου φιλαναγνωσίας, για το σχολικό έτος 2023-2024.

για φωτο Design 3

01. ΟΜΙΛΟΙ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ 15Ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ 1.jpg 11 20240608 215322

πειρ

P 20240609 130159804