Η Στ’ τάξη στο 14ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Το σχολείο μας είχε φέτος συμμετοχή στο 14ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής με τα δύο τμήματα της Στ’ τάξης.

Οι μαθητές στη διάρκεια της χρονιάς δημιούργησαν ένα παιχνίδι για τον υπολογιστή με τίτλο «Ληστεία στο κοσμηματοπωλείο – Ένα παιχνίδι μυστηρίου». Το σενάριο του παιχνιδιού γράφτηκε στο μάθημα των αγγλικών με τη βοήθεια του δασκάλου τους κ. Δημήτρη Σαββόπουλου. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν και να εμπεδώσουν καινούργιο λεξιλόγιο με τρόπο δημιουργικό και ευχάριστο.

preview

Το παιχνίδι προγραμματίστηκε στην πλατφόρμα Scratch του ΜΙΤ. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να προγραμματίσουν μια ολοκληρωμένη εφαρμογή από την αρχή ως το τέλος. Είδαν μαζί με τη δασκάλα των ΤΠΕ κ. Μαρία Θεοδοσοπούλου όλα τα στάδια δημιουργίας μιας εφαρμογής για τον υπολογιστή. Έμαθαν νέες έννοιες στον προγραμματισμό και άφησαν τη φαντασία τους ελεύθερη. Το αποτέλεσμα τους δικαίωσε όλους.

Η εργασία παρουσιάστηκε από μαθητές των δύο τμημάτων της Στ’ τάξης στο 14ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που διοργανώθηκε 12-15 Απριλίου στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών Νόησις.

Το παιχνίδι είναι διαθέσιμο στον παρακάτω σύνδεσμο: