26 Σεπτεμβρίου – Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στο σχολείο μας

Οι μαθητές του τμήματος Ε1 του σχολείου μας γιόρτασαν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Αγγλικών της τάξης Δέσποινας Τερζίδου. Ο στόχος του εορτασμού είναι η συνειδητοποίηση της πλούσιας πολιτιστικής και γλωσσικής κληρονομιάς της Ευρώπης και η ενθάρρυνση για εκμάθηση γλωσσών η οποία οδηγεί στην επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης ανάμεσα στους ευρωπαίους πολίτες.

Οι μαθητές χρησιμοποιώντας την αγγλική και την μητρική τους γλώσσα αλίευσαν από το διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με την γλωσσική πολυμορφία της Ευρώπης καθώς και την προέλευση και τις οικογένειες των ευρωπαϊκών γλωσσών και διασκέδασαν με quiz και γλωσσικά παιχνίδια (παλίνδρομες λέξεις, γλωσσοδέτες κλπ). Επίσης, με την βοήθεια της εκπαιδευτικού παράλληλης στήριξης Μαρίας Λιάπη, συζήτησαν για την νοηματική γλώσσα και έμαθαν τις εκφράσεις “καλημέρα” και “σ’ αγαπώ” στην νοηματική. Τέλος, δημιούργησαν poster με σημαίες ευρωπαϊκών κρατών και την καταγραφή των σκέψεών τους για την σπουδαιότατα και τους τρόπους εκμάθησης γλωσσών.