«ΤΑ ΜΟΛΥΒΙΑ ΑΝΘΙΖΟΥΝ»

1 3

Οι μαθητές του Δ΄2 ΤΟΥ 15ου Δ.Σ. Λάρισας, με τη δασκάλα τους, Κατσαούνη Ελένη, στα πλαίσια του2α μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος & της αντίστοιχης ενότητας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, εκπόνησαν δράση που αφορά την προστασία του περιβάλλοντος καθώς και την ευαισθητοποίησή τους απέναντι σ΄αυτό.

Η προστασία του περιβάλλοντος δεν είναι μόνο θέμα της7α κρατικής δραστηριότητας αλλά κυρίως της κοινωνικής ευαισθητοποίησης και κινητοποίησης, δηλαδή ενεργητική συμμετοχή των πολιτών, σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον. Είναι σημαντικό οι μαθητές και οι μαθήτριες να συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα προστασίας του περιβάλλοντος.

4 2

Με την αρωγή της Περιφέρειας Θεσσαλίας, η οποία μας προμήθευσε με μολύβια που είχαν ενσωματωμένη βιοδιασπώμενη κάψουλα με σπόρους, οι μαθητές «φύτεψαν»τα μολύβια τους και η τάξη μας γέμισε  γλαστράκια με «ανθισμένα μολύβια»!!!

33β

Έτσι μάθαμε στην πράξη πως:

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ!!!

ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΖΩΗ,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!

Σε λίγες μέρες άνθισαν τα φυτά μας… Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη!

4φ