ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΌ ΤΗ ΔΕΥΑΛ

2 1

Στις 17-5-24 οι μαθητές της Δ΄ Τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ενημέρωσης για το νερό που τα τελευταία χρόνια είναι θέμα που απασχολεί την τοπική κοινωνία της πόλης της Λάρισας, αφού οι έρευνες κατέδειξαν πως στην περιοχή μας το νερό  μειώνεται σε δραματικά επίπεδα. Το κλιμάκιο της ΔΕΥΑΛ επισκέφτηκε το σχολείο μας. Ο στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία μελλοντικών υπεύθυνων καταναλωτών, που θα αντιμετωπίζουν με την δέουσα σοβαρότητα και ευθύνη το ζήτημα της προστασίας των υδάτινων πηγών και γενικότερα του φυσικού περιβάλλοντος. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις πηγές εξεύρεσης και την διαχείριση του νερού , για τους τρόπους που χρησιμοποιούνται για να γίνει πόσιμο και ασφαλές για χρήση, για το δίκτυο που το διοχετεύει στην πόλη, για τα αποθέματα και τις προσπάθειες που γίνονται για εξεύρεση νέων πηγών, για το δίκτυο αποχέτευσης και τον Βιολογικό Καθαρισμό και τους μεταφέρεται η ανησυχία για το μέλλον ώστε να ενεργοποιηθεί στη συνείδησή τους το 1 1αίσθημα της ατομικής ευθύνης στο θέμα της μελλοντικής έλλειψης νερού στον πλανήτη. Στο τέλος του προγράμματος, οι μαθητές μας συμμετείχαν στη συζήτηση για τους τρόπους εξοικονόμησης νερού και μέσα από τη συζήτηση κατανόησαν πως το νερό αποτελεί έναν από τους φυσικούς πόρους που κινδυνεύει με σημαντική μείωση και για να μην φτάσουμε να πούμε το «νερό, νεράκι» θα πρέπει να εφαρμοστούν μέτρα.

Η εκστρατεία ενημέρωσης των σχολείων με βάση τις μελέτες απέδωσε μία μείωση στη κατανάλωση νερού ως 5%! Συγχαρητήρια για αυτή την πρωτοβουλία!