ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

1 2

Σύμφωνα με το έγγραφο Φ.6/21383/Δ1-28-2-2024  για τις εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024 – 2025, οι εγγραφές στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν από 1/3/2024 έως 20/3/2024 καθημερινά από τις 10:00 έως τις 13:00 π.μ. Αν κάποιος αδυνατεί να προσέλθει την καθορισμένη ώρα, μπορεί να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το σχολείο (2410236239) για να κλείσει ραντεβού.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.2 1

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 εγγράφονται οι μαθητές και μαθήτριες στην Α΄ Τάξη οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών στην Α’ Τάξη του Δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, το οποίο εκδίδεται από το σχολείο μέσω του Πληροφορικού Συστήματος MySchool του ΥΠΑΙΘ.

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου εγγράφου από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

γΤο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Το έντυπο το λαμβάνετε από το σχολείο.

δ. Αποδεικτικό στοιχείο TAXIS ή ΔΕΚΟ (φωτοτυπία) από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του “Πιστοποιητικού Φοίτησης” κατά τη λήξη των μαθημάτων στις 15 Ιουνίου.

στ. Για την εγγραφή μαθητή/τριας στο Ολοήμερο Σχολείο και την πρωινή Ζώνη για το έτος 2024 – 2025, απαιτείται την ίδια ημέρα με την εγγραφή, η συμπλήρωση σχετικής αίτησης – δήλωσης των γονέων-κηδεμόνων για εγγραφή στο ΟΛΟΗΜΕΡΟ – ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ (το έντυπο λαμβάνεται από το σχολείο).

ζ. Υπεύθυνη δήλωση (άρθρο 8 Ν. 1599/1986) στην οποία οι γονείς-κηδεμόνες αναγράφουν τα ονοματεπώνυμα προσώπων που θα παραλαμβάνουν τα παιδιά από το σχολείο και τα στοιχεία επικοινωνίας. (Παραλαμβάνεται από το σχολείο).

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να ανατρέξετε στην ΕΓΚΥΚΛΙΟ.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Γούτου Ελένη